جستجو کردن

کارشناس دادگستری املاک قیمت گذاری کارشناسی ملک کارشناس رسمی دادگستری 1402

کارشناس دادگستری املاک قیمت گذاری کارشناسی ملک کارشناس رسمی دادگستری 1402

کارشناسی قیمت گذاری ملک  توسط کارشناس دادگستری املاک در تهران و شهر های دیگر انجام می شود. نحوه کارشناسی ملک و ارزیابی ارزش کارشناسی آن توسط کارشناس ارزیاب رسمی دادگستری، این سوالی است که همیشه دوستانی که با مقوله ی کارشناسی آشنا نیستند از ما می پرسند. قیمت گذاری رسمی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان چگونه و بر چه مبنایی انجام می شود. 

مشاوره در ارزش گذاری رسمی قیمت انواع ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان:

کارشناسی رسمی دادگستری قیمت گذاری ملک: (کارشناس رسمی قیمت گذاری) 44231706 (021)

موبایل کارشناس رسمی دادگستری 2282044-0912

کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری ملک ارزش گذاری ساختمان تهران
کارشناسی رسمی ملک زمین آپارتمان کارخانه صنعتی اداری تجاری سرقفلی تهران ایران

برای مشاوره در زمینه کارشناسی رسمی قیمت گذاری ملک و ارزیابی سایر دارایی ها در استان تهران و سایر شهر های ایران جهت تجدید ارزیابی دارایی ها یا تمکن مالی یا تای برگشت متقاضیان مهاجرت با دفتر گروه کارشناس آنلاین تماس بگیرید.

کارشناسی ارزش گذاری یک ملک عملا یک کار حرفه ای است و این مورد در قیمت گذاری همه انواع کاربری های املاک مانند آپارتمان مسکونی، زمین تجاری، واحد اداری، کارخانه تولیدی و کارگاه صنعتی صادق است.

کارشناسی املاک متقاضیان مهاجرت و بررسی تمکن مالی

متقاضیان مهاجرت تحصیلی یا کارآفرینی یا خود اشتغالی یا سرمایه گذاری برای اخذ ویزا از کشور های مهاجر پذیر مانند کانادا یا استرالیا ویزای شینگن اروپا و ویزای آمریکا معمولا باید تمکن مالی شان را به صورت دارایی های نقدی بانکی و معمولا تای برگشت شان را به صورت دارایی های غیر منقول مانند اسناد ملک و ساختمان و آپارتمان و ماشین آلات و غیره به سفارت خانه های مربوطه و ادارات مهاجرت نشان دهند. برای دیدن جزئیات کارشناسی به صفحه کارشناسی ملک تمکن مالی مهاجرت مراجعه کنید.

شماره تلفن کارشناس رسمی 44231706 (021)

مهاجرت تحصیلی دانشجویی یا دانش آموزی به کانادا یا استرالیا یا انواع روش های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به اروپا و آمریکا و استرالیا و کانادا مانند ویزای 188 استرالیا یا ویزاهای کارآفرینی و خود اشتغالی یا روش های IMP یا ICT ایجاد شعبه در کانادا نیاز به بررسی و تایید تمکن مالی متقاضی مهاجرت و قیمت گذاری آنها توسط کارشناس رسمی ارزیاب دادگستری رشته راه و ساختمان دارد.

کارشناس قیمت گذاری اموال در تهران کار قیمت گذاری و کارشناسی اموال منقول برای متقاضیان ویزا و مهاجرت را  انجام می دهد.

تجدید ارزیابی دارایی شرکت های مسئولیت محدود یا سهامی خاص

برای تجدید ارزیابی دارایی شرکت های بورسی و خصوصی و یا فروش املاک اداره ها و سازمان های دولتی و یا قیمت گذاری املاک شرکت های مسئولیت محدود به شرکت سهامی خاص نیز به تعیین ارزش کارشناسی توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیاب نیاز است.

برای مشاوره در زمینه ارزیابی قیمت املاک می توانید با ما تماس بگیرید.

قیمت گذاری املاک یا تعیین ارزش کارشناسی ملک چه آپارتمان مسکونی باشد یا واحد اداری یا مغازه تجاری در داخل یک پاساژ، اگر برای ادارات دولتی و یا شرکت های نیمه دولتی باشد توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته ساختمان انجام می شود. این موضوع حتی اگر مثلا شهرداری تهران بخواهد قسمتی از زمین شما را که در مسیر تعریض خیابان قرار گرفته است خریداری نماید الزاما با نظر کارشناس رسمی ساختمان انجام می شود و شهرداری یا اداره ثبت اسناد و املاک و یا شعب حقوقی دادگاه ها در این مورد، بر اساس نظر کارشناسی عمل می کنند.

کارشناسان دادگستری، یا کارشناسان حقوقی بانک ها و یا کارشناس های بخش اجرای اسناد رسمی اداره ثبت اسناد و املاک همیشه این سوال برایشان مطرح بوده که موضوع ارزیابی و تعیین قیمت کارشناسی ملک اعم از ویلایی، مسکونی ، تجاری ، صنعتی و غیره جهت اجرای طرحهای عمرانی و یا ترهین وثیقه و یا مزایده املاک چقدر می تواند پیچیده باشد.

همچنین  لازم است در تعیین قیمت و بالطبع شناخت و تفکیک عوامل وپارامترهای تعیین کننده، مرغوبیت و قیمت ملک از قبیل عرصه و اعیان و امتیازات و هزینه های متفرقه آن دقت لازم به عمل آید چرا که به تعبیر کارشناسی، فرآیند گردآوری و ارزیابی و تفکیک اطلاعات و داده های کمی، عوامل دخیل در موضوع کارشناسی است. مثلا اگر املاک مربوط به شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود در استان گیلان باشد توسط کارشناس رسمی ملک گیلان کارشناسی و ارزش گذاری می شود.

مشاوره با کارشناس رسمی دادگستری دارای تجربه در قیمت گذاری املاک و همچنین تعیین اجاره ملک و سرقفلی تجاری می تواند برای شما مفید باشد و همچنین در مواردی مانند خرید یا فروش املاک شرکت های خصوصی و دولتی نیز یک چیز الزامی است.

برخی عوامل اصلی تعیین ارزش کارشناسی ملک

الف) از جمله عوامل مهم در تعیین قیمت ملک در تهران ، ارزش عرصه (زمین) آن می باشد چراکه زمین مرغوب، اعیان قابل قبولی را پدید می آورد و بالطبع اعیان مناسب، ارزش افزوده برای عرصه ایجاد می کند بنابراین ارزش عرصه تابع پارامترها و عواملی است که تأثیرگذارترین آنها بشرح ذیل بوده وپس از تحقیق و ترجیحاً با استعلام از منابع معتبرمحلی، قیمت گذاری می شود.

نحوه کارشناسی ملک گروه کارشناس رسمی دادگستری ساتیا - کارشناس آنلاین ارزیابی زمین کارشناسی ملک قیمت گذاری آپارتمان ارزش کارشناسی
نحوه کارشناسی ملک نحوه ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری

-اندازه ابعاد ملک وبخصوص طول ضلع متصل به معبر(بر ملک).

-کاربری ملک، چراکه برحسب نوع کاربری، ارزش آن متغیر است. کاربری ملک در نحوه کارشناسی ملک اثر زیادی دارد.

– عرض معبر و تعداد گذرهای مجاور ملک (چند بر بودن ملک).

-موقعیت ملک نسبت به معابر و جهات اربعه.

– امکان تغییر کاربری ملک توسط کمیسیون های مربوطه.

افزایش ارزش املاک تهران در چند سال گذشته

با توجه به وجود سامانه کد رهگیری املاک، آمار تعداد آپارتمان ها و زمین ها معامله شده در سطح شهر تهران و مساحت آنها و موقعیت آنها برای وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص است و تا آذر ماه سال 1401، این آمار هر ماهه منتشر می شد اما در حدود یک سال گذشته این آمار منتشر نمی شود اما رشد قیمت ملک ها در چند سال گذشته در تهران و سایر شهر ها تقریبا کم سابقه بوده است و امیدواریم این موضوع روزی حل شود و آرامش نسبی از بازار خرید و فروش ملک یا اجاره املاک کشور به زندگی مردم ما برسد.

اثر وقف بودن ملک در قیمت گذاری آن

با توجه به سنت قدیمی وقف در جامعه ایران، املاک بسیاری چه به صورت زمین و یا حتی ساختمان در سطح تهران و سایر شهر های ایران و سایر شهر های ایران مانند شیراز و اهواز و تبریز و اصفهان و شمال کشور دیده می شود که توسط مالکان آن ها و مخصوصا در دوره قاجار وقف شده است.

این موضوع در برخی شهر ها به علت ریشه مذهبی آنها مانند شهر مشهد بیشتر است و املاک اوقافی در این شهر ها به وفور دیده می شود.

معمولا این زمین ها دارای سند مالکیت عرصه (زمین) هستند که در اختیار اداره اوقاف است و متصرفان املاک اوقافی دارای اجاره نامه ی زمین از اداره اوقاف هستند که معمولا به صورت اجاره نامه سه ساله تنظیم می شود و حتی  به مستاجران این زمین های اوقافی اجازه ساخت نیز پس از اخذ عوارض به صورت کتبی داده می شود.

در صورتی که ساختمان ساخته شده در زمین های اوقافی با اجازه اداره اوقاف و امور خیریه باشد در صورت عدم وجود موانع دیگر می توان از طریق اداره ثبت نسبت به تفکیک آپارتمان و تهیه صورت مجلس تفکیکی و همچنین اخذ سند مالکیت تک برگ اعیانی (نه سند شش دانگ عرصه و اعیان) اقدام کرد.

موقعیت منطقه ای ملک در کارشناسی املاک تهران و سایر استان ها

– موقعیت استقرار و منطقه ای ملک و بطور کلی آیا اینکه ملک داخل محدوده شهرها است که براساس قانون تعاریف ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 1362 و محدوده شهرک ‌ها بر مبنای مصوبه مراجع قانونی انجام می شود و یا ملک خارج از محدوده می‌باشد و اولین قدم ، احراز مالکیت و اطمینان ازمطابقت مشخصات ثبتی ملک با مشخصات محل معرفی شده توسط متقاضی است واهمیت مورد مذکور بیشتر در املاک خارج از محدوده است چراکه معمولاً فاقد عوامل کنترل کننده نظیر پروانه ساخت از شهردرای یا گواهی پایان‌ کار ویا حتی ملک همجوار دارای سند مالکیت رسمی، جهت مطابقت پلاک ثبتی املاک مجاور می باشند.

در چند ماه اخیر در تهران و به طور مشخص در ماه های اردیبهشت تا مرداد ماه سال 1401، متوسط قیمت آپارتمان های فروش رفته در شهر تهران حدود متری 11 میلیون تومان افزایش قیمت داشت. این طبق آمار رسمی اعلامی از طرف سامانه وزارت م…. است. این موضوع به نوبه خود جای تاسف دارد و به نفع هیچ کس نیست. این امر باعث افزایش اجاره بهای ساختمان ها در تهران نیز شده که منجر به کوچ مستاجران به شهر های اطراف تهران شده است. در کارشناسی های ارزیابی ارزش آپارتمان های تهران این موضوع در سال 1401 به وضوح به چشم می آید.

یک آپارتمان با ساخت عالی و دکوراسیون داخلی زیبا در منطقه 14 تهران ممکن است از یک آپارتمان قدیمی در منطقه یک تهران مانند اقدسیه ارزش کمتری در عین داشتن مساحت مساوی داشته باشد. مساحت آپارتمان و کیفیت اجرایی ساخت آن تنها یکی از عوامل موثر در ارزش گذاری قیمت کارشناسی ملک است و موقعیت منطقه ای می تواند اثر زیادی در ارزش نهایی کارشناسی ملک داشته باشد.

– بررسی قرار گیری احتمالی ملک در مسیر طرحهای عمرانی (میزان عقب نشینی واصلاحی احتمالی).

ارزش کارشناسی ساختمان (اعیانی)

ب) عامل اساسی دیگر تعیین قیمت ملک، ارزش اعیانی (بنای) ملک می باشد که خود شامل عوامل ذیل است:

-هزینه های شهرداری شامل عوارض صدور پروانه ، عوارض پذیره در املاک تجاری ، عوارض مازاد تراکم ، عوارض پیش آمدگی (بالکن) ، عوارض حذف پارکینگ (در صورت عدم تأمین مقدار لازم) ، عوارض کمیسیونهای مختلف، عوارض آتش نشانی و فضای سبز و غیره.

-حق کسب و پیشه و یا حق سرقفلی در املاک تجاری که در ادامه در خصوص ماهیت وتفاوت آنها مختصراً توضیحاتی داده خواهد شد.

-هزینه های احداث بنا شامل طراحی وتهیه نقشه های اجرائی ،هزینه نظارت، هزینه مدیریت اجراء، تهیه مصالح وتجهیزات لازم، تأمین ماشین آلات، در پروژه های خاص هزینه ژئوتکنیک (زمین شناسی) جهت تعیین مشخصات زمین محل احداث بنا، دستمزد و سایرهزینه های متفرقه.

نحوه کارشناسی ملک

بنابراین نحوه کارشناسی ملک توسط کارشناس رسمی ساختمان در تهران با در نظر گرفتن عوامل فوق جهت تسهیل و تسریع در ارزیابی و تعیین هزینه احداث بنا، ساختمانها را از جهت نوع سازه (نوع اسکلت وسیستم سقف) ومشخصات نما ونوع نازک کاری متعارف ومعمول و چگونگی ساخت، گروه بندی نموده و برای هر گروه، هزینه هر متر مربع احداث بنا را برآورد واعلام می نمایند وهزینه سایر الحاقیات از قبیل امتیازات و انشعابات آب وبرق وگاز و تلفن ،آسانسور، وجود تأسیسات سرمایش مانند چیلر وفن کویل، وجود ژنراتور تأمین برق اضطراری، امکانات رفاهی و ورزشی مانند استخر وسونا وجکوزی، استفاده از مصالح لوکس خارج از حد عرف ومعمول مانند شیرآلات و لوازم برقی و تجهیزات آشپزخانه خاص، کارهای چوبی، دکوراسیون ونماسازی های خاص، سیستم های امنیتی وغیره را به آن اضافه می نمایند.

اثر زمان در کارشناسی قیمت گذاری املاک

اگر به نمودار های رشد قیمت ملک و تورم میانگین در ایران توجه کنیم می بینیم که حداقل در چهل سال اخیر همیشه قیمت املاک رو به بالا بوده و در دوره های زمانی نسبتا کوتاهی سرعت رشد قیمت آن کم و یا تا حدودی قیمت ها کاهشی شده اما مجددا با سرعت کمی رو به افزایش گذاشته است. صرف نظر از علت افزایش قیمت ها، این موضوع موجب تشکیل پرونده های متعدد در دادگاه ها برای ارزیابی قیمت املاک در یک زمان مشخص شده است.

مثلا مالکی که آپارتمان خود را مثلا در فروردین ماه فروخته و موعد تنظیم سند مالکیت را در مرداد ماه تعیین کرده با تنظیم دادخواست در دادگاه، ادعای غبن می کند به عبارت دیگر ادعا می کند که در فروردین ارزش کارشناسی ملک بسیار بیشتر از آنچه بوده که در معامله ذکر شده و خواسته یا ناخواسته از او کلاهبرداری شده. در این گونه موارد قاضی، ممکن است بسته به نرخ رشد تورم املاک مانند زمین و ساختمان در آن بازه زمانی ، دادخواست را موجه تشخیص ندهد یا مورد را به کارشناس رسمی راه و ساختمان ارجاع تا او نسبت به تعیین ارزش کارشناسی ملک در تاریخ معامله اقدام نماید.

رشد قیمت ملک یکی از معضلات عمده کشور ماست که مشکلات عدیده ای را برای زندگی و معیشت مردم به وجود آورده و تنها در کشورهای معدودی وجود دارد. به امید آن که روزی رشد قیمت ها در ایران هم منطقی شود.

ارزش کارشناسی پارکینگ و انباری آپارتمان

در برآورد قیمت پارکینگ و انباری آپارتمان ها وهمچنین مرغوبیت مکانی آنها و نیز امتیاز افزایشی یا ضریب کاهشی در مورد ارتفاع موجود واحدها نسبت به ارتفاع عرف واستاندارد (ارتفاع عرف و مفید واحد مسکونی 2.90 متر-حداکثر ارتفاع پارکینگ 2.20 تا 2.40 متر-حداکثر ارتفاع مفید پیلوت 2.40 متر-حداکثر ارتفاع زیرزمین 2.20 متر- ارتفاع عرف و مفید واحد تجاری 4.50 متر)، شرایط نورگیری، چشم انداز و معماری داخلی ملک، ودر مجتمع های مسکونی وجود حقوق ارتفاقی مانند نورگیر و حیاط مشاعی وغیره، واقع شدن بنا در زیرزمین با توجه به شرایط نورگیری و آلودگی هوا وآلودگی صوتی ناشی از موتورخانه وسایر موارد، می بایست در نظر گرفته شود.

داشتن انباری و پارکینگ و مساحت آنها و سهولت تردد در آنها می تواند در نحوه کارشناسی ملک و روش کارشناسی موثر باشد.

کاهش ارزش ملک نسبت به سن ساختمان

پس از برآورد قیمت ارزش بنا، باید مبلغ ریالی مذکور را نسبت به سن بنا تعدیل نمود و اعمال مورد مذکور معمولاً بر اساس وضعیت ظاهری ملک و تجربه و قضاوت مهندسی ارزیاب می باشد. البته نشریه کارشناس (ویژه کانون کارشناسان رسمی دادگستری) جدولی بشرح بالا ارائه نموده که براساس آن می توان ضریب کاهش ارزش بنا نسبت به عمر بنا را استخراج نمود.

نکته بسیار مهم اینکه جدول مذکور جهت املاکی است که استاندارهای ساخت وساز در حد عرف و حداقل در آن رعایت شده باشد بطوریکه در بعضی از مناطق که ساخت وساز در آنها طبق ضوابط و اصول فنی صحیح اجراء نشده است، ساختمانهایی با حدود 25 سال قدمت، غیر قابل استفاده بوده وعملاً وجود بنا در آنها بدون در نظر گرفتن مصالح قابل استفاده به جای مانده از عملیات تخریب ،معمولاً به دلیل تأثیر دستمزد و هزینه های تخریب، منجر به کاهش قیمت ملک خواهد شد.

روش کارشناسی و نحوه کارشناسی ملک برای ساختمان های قدیمی بسته به عرف و میزان فرسودگی ساختمان و موارد دیگر و با توجه به تجربه کارشناس رسمی تا حدی تغییر می کند.

ضریب کاهش ارزش ساختمان بر اثر قدمت بنا بر ارزش ساختمان

ارزیابی ارزش سرقفلی تجاری

از موارد مهم دیگری که در ارزیابی املاک تجاری می بایست تعیین و اعلام گردد، بررسی کارشناسی حق کسب و پیشه و تجارت ویا حق سرقفلی و تعیین مبلغ ریالی آن می باشد و لازمه این کار درک و شناخت درست این دو عامل و تفاوت های بین آنها است.

سرقفلی حقی است مالی و قابل معامله که برای متصرف قانونی آن،توسط قانون به رسمیت شناخته شده است و عمری به درازای عقد اجاره دارد اما حق کسب وپیشه عمری کوتاه و حدوداً 60 ساله دارد. حق سرقفلی مختص مستأجر نیست و مالک قبل از اینکه ملک را به دیگری واگذار کند، این حق را دارد که آن را به اولین مستأجر واگذار نماید واین عمل الزامی به ادامه رابطه استیجاری نیست.

به عبارتی سرقفلی وجهی است که مالک (خواه مالک عین باشد یا منفعت) در ابتدای اجاره و جدای از مال الاجاره از مستاجر می گیرد تا محل را به وی اجاره بدهد و واگذار کند.

ارزش حق کسب و پیشه

حق کسب و پیشه به مالک اختصاص ندارد و این حق، ایجاد شده از رابطه استیجاری است و در واقع نتیجه فعالیت مستأجر می باشد به طوری که مستأجر در نتیجه فعالیت اقتصادی، مشتریانی را جذب کرده وموجب معرفی محل و رونق تجاری ملک می شود و قابلیت انتقال به غیر را همزمان با منافع عین مستأجره دارد (نقل از نشریه کانون سردفتران).

بنابراین بعد از اینکه مستاجردر محل مورد نظر کار و فعالیت کرد و مشتری و اعتبار بدست آورد، حقی برای او به وجود می آید که به آن حق کسب و پیشه و تجارت می گویند.

برای دیدن متن تعرفه حق الزحمه کارشناس رسمی دادگستری مصوب قوه قضاییه در سال 1398 می توانید به صفحه تعرفه دستمزد کارشناس رسمی دادگستری در سایت کارشناس آنلاین رجوع کنید.

اثر قانون روابط موجر و مستاجر سال 1376

در بحث های حقوقی و مخصوصا در بحث سرقفلی و حق کسب و پیشه توصیه اکید می شود که با مطالعه چند مقاله و مجله و سایت اینترنتی تصمیمی نگیرید و عملی انجام ندهید زیرا به علت تنوع قوانین هرگز نمی توانید یک متخصص در این قوانین شوید و در مورد سرقفلی و یا حق کسب تصمیمی بگیرید و کاری بکنید .

بنابراین همیشه در این گونه موارد قبل از عقد هر گونه قرارداد و یا هر کاری یک وکیل پایه یک دادگستری در کنار خود برای مشورت داشته باشید و مطالب حقوقی تنها برای آشنایی شما هستند و شما را متخصص نمی کنند.

نکته بسیار مهم اینکه در سال 1376 قانونی در خصوص روابط موجر و مستاجر به تصویب رسید و مقرر گردید که اخذ سرقفلی در مواردی که در قانون مزبور آمده جایز است اما مطالبه هر وجهی غیر از سر قفلی ممنوع است. در نتیجه به موجب این قانون هر قرارداد اجاره ای که از سال 1376 به بعد در خصوص اماکن تجاری منعقد شده، گرفتن سرقفلی در آنها جایز است اما حق کسب و پیشه و تجارت به مستاجر تعلق نمی گیرد.

کارشناسی اجاره ملک

بر این اساس ماده 6 قانون سال 76 می گوید، هر گاه مالک، ملک تجاری خود را به اجاره واگذار کند می تواند مبلغی به عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت کند و مستاجر می تواند در طول مدت اجاره برای واگذاری حق خود مبلغی را از موجر یا مستاجر دیگر به عنوان سرقفلی در یافت کند مگر آنکه در ضمن حق اجاره حق انتقال به غیر از وی سلب شده باشد.

تبصره الف: چنانچه مالک سرقفلی نگرفته باشد و مستاجر با دریافت سرقفلی ملک را به دیگری واگذار کند، پس از پایان مدت اجاره، مستاجر اخیر حق مطالبه سرقفلی را از مالک ندارد.

تبصره ب : در صورتی که موجر به طریق صحیح شرعی سرقفلی را به مستاجر منتقل کند، هنگام تخلیه، مستاجر حق مطالبه سرقفلی به قیمت عادلانه روز را دارد.

نویسنده : مسعود دالوند (از متن ایشان استفاده شده و قسمت هایی نیز به متن ایشان اضافه شده است).

این متن تنها برای آشنایی کلی شما با موضوع است و با توجه به پیچیدگی موضوعات حقوقی حتما لازم است از یک وکیل دادگستری متخصص حقوقی کمک بگیرید.

تورم های اخیر قیمت آپارتمان و زمین در تهران

گزارش های مرکز آمار و بانک مرکزی ایران در مورد تعداد معاملات ملکی در تهران و سایر شهر های ایران نشان از افزایش قابل توجه تعداد معاملات املاک در شهر تهران در ماه های اردیبهشت تا دی ماه سال 1401 را دارد و در عین حال، متوسط قیمت خرید و فروش های ملک و ساختمان که در سامانه املاک به ثبت رسیده نیز حکایت از رشد قیمت حدود 11 میلیون تومانی متوسط آپارتمان های تهران در بازه زمانی اردیبهشت تا تیر ماه دارد که بسیار بالا است و متاسفانه از آن به بعد نیز با رشد قیمت متوسط املاک تهران روبرو بودیم.

تقریبا از آذر ماه سال 1401 تا مهر ماه 1402 گزارش معاملات املاک تهران منتشر نشد و آخرین آمار منتشر شده از تعداد آپارتمان های خرید و فروش شده نشان می دهد که قیمت متوسط املاک تهران متاسفانه باز هم بالاتر رفته است.

کارشناسی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان

ارزیابی رسمی قیمت ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان انجام می شود و بسته به این که نوع ملک مسکونی یا مغازه تجاری دارای سرقفلی و یا اداری یا کارخانه صنعتی باشد، باید کارشناس رسمی دارای صلاحیت کارشناسی در آن مورد برای کارشناسی ملک اقدام کند.

ما می توانیم در کارشناسی ملک توسط همکاران کارشناس رسمی ساختمان گروه که در تهران و سایر استان های ایران مقیم هستند به شما کمک کنیم.

برای مشاوره با دفتر گروه تماس بگیرید:  تلفن تهران 44231706(021) موبایل 09122282044

جستجوی کارشناس ارزیاب رسمی دادگستریمدیریت  گروه: مهندس مهدی شهداد 44231706-(021)
کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان

This article describe how an official appraiser expert does evaluation and pricing of different type of properties (like apartment, house, building, land plots, factory, civil project, hotel, etc) in Iran, including Tehran, Mazandaran, Fars province, Shiraz, Ahwaz, Isfahan, Guilan, Rasht and north of Iran, This paper also describes some specifications of the properties may be considered in the price evaluation process.

KarshenasOnline Group

مقالات مرتبط

38 پاسخ

  1. درود بر شما من یک سوالی داشتم اگر بانک دولتی ملکی رو بخواهد اجاره کند برای ارزیابی قیمت اون ملک ۳ کارشناس در نظر میگیرند.یکی از طرف خود بانک یکی ازطرف مالک و کارشناس سوم .سوال اولم درمورد این هست که هزینه کارشناس مالک رو خودش میپردازه ؟بانک هم هزینه کارشناس خودشو میدهد؟هزینه کارشناس سوم مشترک پرداخت میشه؟ واینکه اگه نظر کارشناس سوم که نظر نهایی هست از طرف مالک پذیرفته باشد ولی از طرف بانک نباشد هزینه چطور پرداخت میشه و همینطور برعکسش اگر اتفاق بیوفته چطور این هزینه کارشناسی پرداخت میشود؟

   1. سلام قاعدتا طرز پرداخت حق الزحمه کارشناس ها به همین صورت هست اما بعضی ادارات مثل بانک ها تحکم های فرا منطقی دارند به مشتری ها که هزینه کارشناسی رو اگر مطابق میلشان نباشه به دوش شما می اندازند

    1. سلام من یک ملک به یک ارگان دولتی در شهرستان ایرانشهر اجاره دادم آنها برای تمدید قرارداد کارشناسی ملک را در زاهدان که مرکز استان است انجام دادند درصورتی که شهرستان ایرانشهر خود دارای کانون کارشناسان می‌باشد آیا عملشان قانونی بوده یا غیر قانونی

     1. سلام مشکلی نیست اگر به کارشناس رسمی دادگستری دارای صلاحیت در کل استان سیستان و بلوچستان داده باشند.
      برخی کارشناسان رسمی با سابقه کاری بالا حتی صلاحیت کارشناسی در کل کشور را دارند و قانونی هست.

 1. نحوه کارشناسی ملک وقفی چطوره؟ آیا فقط ساختمان رو قیمت می گذارید و زمین رو قیمت گذاری نمی کنید؟ شنیدم چون سند ما فقط مال اعیانی هست کارشناس رسمی زمین رو در ارزش گذاری در نظر نمی گیره یک خانه ویلایی داریم دو طبقه

 2. کارشناسی قیمت ملک رو که شما انجام می دید با هزینه کارشناسی املاک که اداره ثبت ازمون گرفته فرق میکنه؟

  1. کارشناسی املاک که در اداره ثبت هنگام صدور سند مالکیت انجام میشه چیز دیگه ای هست و ربطی به کارشناسی قیمت گذاری زمین و یا هر نوع ملک دیگه مانند آپارتمان که توسط کارشناس رسمی ساختمان انجام میشه نداره. وقتی برای یک موضوع به دادگاه می روید و قاضی قرار کارشناسی برای کارشناس رسمی ساختمان تعیین می کنه تا ارزش گذاری ملک رو انجام بده این ارزش ربطی به قیمت منطقه ای دارایی یا مسائلی از این دست نداره

 3. سلام و درود بر شما. یک گله خواستم عرض کنم که چرا این قدر قیمت گذاری ملک رو شما کارشناسان دادگستری کم انجام می دید و در عین حال چرا این قدر هزینه کارشناسی ملک زیاده. ما یک پرونده ملکی در دادگاه مجتمع عدالت تهران داریم که سه ساله طول کشیده و کلی هم هزینه ارزیابی ملک به کارشناسان املاک دادیم هنوز هم به نتیجه نرسیده و طلب مان رو از بدهکار نگرفتیم

  1. قیمت گذاری رسمی املاک بر اساس ارزش ملک و قیمت های منطقی معاملاتی انجام میشه نه قیمتی که فرد خاصی در بنگاه برای فروش گذاشته. ممکنه همسایه همون فرد قیمت زمین یا آپارتمان خودش رو در همون منطقه تهران با همون مشخصات مشابه مثلا 15 درصد کمتر به بنگاه اعلام کرده باشه.
   در مورد هزینه کارشناسی ملک هم اگر به اعداد تعرفه حق الزحمه کارشناسی ملک توجه کنید می بینید که در بیشتر موارد کمتر از حدود یک دهم کمیسیون املاک هست

 4. اگر کاربری زمین کشاورزی باشد و در آن بنایی ساخته شده باشد و زمین قولنامه ای باشد برای ارزش گذاری در مزایده قیمت بنا هم در نظر گرفته میشود؟؟ با توجه به ساخت غیر قانونی ملک در زمین کشاورزی؟

  1. بستگی به مورد داره اما کلا نباید وارد ساخت و ساز در زمین های کشاورزی بشوید و با توجه به عدم صدور مجوز ها این بنا ها در معرض تخریب ممکنه باشند و از این نظر ارزش کارشناسی آنها جای شبهه داره

 5. سلام وقت بخیر
  هزینه کارشناس برای ارزش گذاری دو واحد آپارتمان در تهران برای سفارت رو میخواستم بدونم. ممنون

   1. سلام وقت بخیر
    اگر طرفین کارشناسان منتخبشون رو اعلام کنند و تصمیم بر این باشه که نفر سوم توسط دو کارشناس انتخاب بشه اما کارشناسان به دلیل توافق بر قیمت، نفر سوم رو انتخاب نکنند، ممکن و قانونی است؟ این امر مستندی دارد؟

    1. این کیس رو تا حالا نشنیدم با یک وکیل مشورت کنید که از نظر قوانین حقوقی چطور باید کارشناس رسمی سوم معرفی یا انتخاب بشه

 6. سلام و خسته نباشید اگر مقدور هست به این سوال پاسخ بدید ممنون میشم،در جریان تقسیم ارث بین وراث،در نهایت به میزان ارزش ریالی یک چهلم دارایی ها به عمه ی ناتنی من میرسه(ازخود املاک نه،فقط ارزش ریالی اون)اختلاف نظر ایجاد شده بین طرفین و نسبت به قیمت تعیین شده توافقی از طرفین حاصل نشده.(دارایی ها شامل یک باب خانه شهری داخل کوچه بدون پرداخت عوارض ماده 100و عوارض اضافه بنا و …. هست و طبق نظر شهرداری سه متر عقب نشینی هم دارد و چند قطعه زمین زراعی روستایی هم هست)باتوجه به عدم توافق، برای تعیین رسمی و قانونی ارزش ملک به چه روشی میشه عمل کرد که مورد اعتراض نباشه و اینکه در تعیین ارزش ملک آیا میزان عقب نشینی و عدم پرداخت عوارض مختلف شهرداری و سن بنا(30سال)در قیمت نهایی موثر هست یا خیر؟!برای زمینهای کشاورزی به چه طریق قانونی میشه قیمت گذاری کرد؟خیلی ممنون میشم اگر مقدور هست راهنمایی بفرمایید.

 7. سلام بعد از ارزشگداری چه مدرکی میدین و اعتبار مدرک چگونه هست مثلا سفارت کشورای دیگه قبولش دارن؟

 8. با عرض ادب
  سوال من این است که زمینی که در شهرستان توسط کارشناسی که اداره اسناد و املاک معرفی کرده، کارشناسی شده، اول اینکه ایشون یه مبلغ بالایی برای کارشناسی درخواست کردن به شماره حساب شخصی شون و دوم اینکه معیار مشخصی برای دستمزد کارشناس هست؟

  1. هزینه کارشناسی (حق الزحمه کارشناسی ملک) درصدی از قیمت برآورد شده کارشناسی اون ملک هست و برای این درصد می تونید به صفحه تعرفه کارشناسی در همین سایت کارشناس آنلاین مراجعه کنید
   دستمزد کارشناسی ساختمان و زمین هم برای املاک در حد ارزش های معمولی حدود یک در هزار هست (یا یک دهم درصد) هست

   در باره این که احساس می کنید قیمت کارشناسی بالاست هم می تونید معمولا به همون اداره اجرای ثبت اسناد رسمی تقاضا در مهلت قانونی بدید که هیات سه نفره کارشناسی بیاد مجددا کارشناسی قیمت گذاری ملک رو انجام دهند اما معمولا کارشناسی که قیمت گذاری رو انجام میده به مواردی توجه می کنه که از دید شما پنهان مونده و اونها رو در کارشناسی ارزش گذاری املاک اثر میده و درست هست

  1. بله کارشناسی قیمت گذاری ملک کلنگی هم با بازدید و مشاهده و بررسی سند مالکیت توسط کارشناس رسمی ساختمان انجام میشه

 9. سلام ، وقت بخیر
  ما یک مغازه و یک خانه کلنگی در کنارش در نبش خیابان انقلاب و سپاه داریم که وراث قیمت نجومی برای اون تعیین کردن و یکی از برادرها هم مغازه رو پلمپ کرده. بعد از یکسال و نیم گفتن هرچی کارشناس بگه قبول میکنیم. الان باید چیکار کنیم ؟
  مغازه ۲۶ متر از ۴۵ متر سند سه دانگی منگوله‌دار داره و خونه هم ۵۲.۵ متر از ۱۰۵ متر به همین شکل.
  اینو باید به شریک دیگه فروخت یا میشه به شخص دیگری فروخت ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید .

  1. سلام باید وکیل بگیرید به دادگاه برید یا با یک داور یا مشاور حقوقی مشورت کنید و اگر کارتان به کارشناسی ملک رسید داور از کارشناس میخواد که چه چیز هایی رو کارشناسی کنه و به تفکیک اعلام کنه

  2. سلام جهت تعیین ارزش زمین مسکونی توی شهرستان توسط کارشناس دادگستری ابتدا ۲ میلیون و بعد تعیین ارزش که حدود ۱۰ میلیارد شد ۴ میلیون دیگر واریز کردیم(در مجموع۶میلیون) ،و حالا درخواست ارجاع به هیئت ۳ نفره دادیم ،چنانچه ارزش ملک توسط هیئت ۳ نفره ۲۴ میلیارد تعیین بشه ،هزینه کارشناسی این ۳ نفر چقدر میشه ؟

 10. ضمن سلام و تشکر از راهنمایی شما بنده باغی را به قیمت 700 میلیون تومن بصورت قولنامه ای فروختم منتهی چون دیگران گفتند خیلی ارزان فزوختم طی دادخواستی تقاضای فسخ نمودم و بدستور قاضی کارشناس اومده قیمت برامون زده 850 میلیون تومن حالا رای نهایی قاضی بر مبنای نظریه کارشناسی صادر و انجام میشه یا نه به قیمت اولیه و همان 700 میلیون تومن که قولنامه کرده ام صادر میشه متشکر و ممنونم از راهنمایی شما

 11. با سلام،پرسشی دارم خواهش میکنم راهنماییم کنید، ما اعیانی ملکی رو از ارتش خریداری کردیم و قراره عرصه اون هم به مساحت 2 هزار متر مربع قیمت گذاری بشه، سوالم این هست آیا کارشناس محترم در قیمت گذاری قدرالسهم شهرداری که 50 درصد هست رو از این 2 هزار متر رو کم میکنه و فقط در مجموع قیمت واقعی اون هزار متر واقعی رو باید پرداخت کنیم؟؟ یا اینکه قیمت روز 2 هزار متر مربع رو در نظر میگیره برای قیمت گذاری ؟؟

 12. با سلام ، فرق بین قیمت منطقه ای با بهای منطقه ای در چیست ،و این قیمت از کجاست.
  زمینی دارم از یکی از شهرستان ها بابت احداث بوم گردی و رستوران سنتی بابت طرح های میراث فرهنگی میگیرم از اداره راه و شهرسازی به من گفته شده قیمت بهای منطقه ای قیمت گذاری می‌شود، آیا می‌توانند قیمت را بالاتر ببرند بابت طرح من سوال دیگر من است ، زمین در حال حاضر هیچگونه کاری یا عملیاتی در آن صورت نگرفته است . با تشکر

 13. سلام. وقت بخیر. در شهرستان زمینی دارم که در بنگاه ها حدود دو میلیارد معامله میشه ولی کارشناس دادگاه صدوپنجاه میلیون قیمت گذاری کرده. جدای از مواردی مثل ارزش منطقه ای یا ارزش منطقی، به نظر شما آیا این نوع قیمت گذاری که از یک دهم هم کمتره، منطقی هست؟

 14. سلام من سندخونه ای رو برای ازادی یک انسان به دادگاه قراره بدم همه کارهاشو انجام دادیم ولی ازدیروز تاالان برای کارشناس ابلاغیه نرسیده که بیاد زمین ارزیابی کنه.چقدر زمان میبره

  1. معمولا باید خودتان با کارشناس رسمی تماس بگیرید که سریع تر بازدید انجام بشه و گزارش کارشناسی تهیه بشه. معمولا یک هفته زمان می بره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *