جستجو کردن

کارشناسی سرقفلی مغازه و کارشناس تعیین سرقفلی تجاری و حق کسب و پیشه

کارشناسی سرقفلی مغازه و کارشناس تعیین سرقفلی تجاری و حق کسب و پیشه

(کارشناسی تعیین ارزش سرقفلی تجاری مغازه و کارشناسی ارزش سرقفلی واحد های اداری و کارشناسی رسمی حق کسب و پیشه توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان

تعیین سرقفلی تجاری و حق کسب و پیشه از جمله مواردی است که با توجه به قوانین متعدد و تجدید نظر شده در مورد آنها همیشه موجب اختلافات بین مالکان واحد های تجاری و صاحبان سرقفلی بوده است. کارشناسان رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان یا همان ارزیاب رسمی ملک با داشتن صلاحیت تعیین و یا برآورد قیمت سرقفلی تجاری و ارزش حق کسب و پیشه برای اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین دادگاه ها و سایر مراجع رسیدگی به اختلافات مانند شورا های حل اختلاف می توانند به کارشناسی سرقفلی تجاری و کارشناسی حق کسب و پیشه بپردازند.

تلفن دفتر کارشناسی برای مشاوره در زمینه کارشناسی رسمی ارزش تعیین سرقفلی تجاری و حق کسب و پیشه : (کارشناس رسمی قیمت گذاری سرقفلی) 44231706 (021)

موبایل کارشناس رسمی دادگستری 2282044-0912

ارزیابی رسمی و تعیین سرقفلی تجاری و حق کسب و پیشه، ارزش سرقفلی قیمت گذاری سرقفلی

کارشناس تعیین سرقفلی تجاری

حق سرقفلی در واقع حق بهره داری و استفاده ی تجاری از یک محل کسب است که توسط مالک به فرد دیگر داده می شود. معمولا این قرارداد ها در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود و سند مالکیت مغازه تجاری به نام مالک باقی می ماند به عبارت دیگر مالک تنها حق استفاده از این ملک را طی شرایطی به مستاجر واگذار می کند.

پس از این واگذاری معمولا قرارداد های اجاره بین مستاجر و مالک تنظیم می شود که طی آن مبلغ اجاره مالکانه و شرایط دیگر مانند شغل های مجاز برای بهره برداری و موضوعات دیگر بین طرفین معامله توافق و مکتوب می شود. در عرف ایران معمولا این قرارداد های اجاره به صورت سه ساله تنظیم می شود.

ارزیابی رسمی سرقفلی یا تعیین ارزش سرقفلی و یا قیمت کسب و پیشه نیاز به مهارت های ویژه ای دارد که کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز کارشناسان رسمی دادگستری، صلاحیت آن را به برخی کارشناسان رسمی رشته راه و ساختمان اعطاء کرده اند. کارشناسان رسمی دادگستری با بررسی موقعیت تجاری مغازه، رونق تجاری و میزان تردد مشتری در خیابان، سابقه ی کسب در محل و مشخصات ساختمانی مغازه و شرایط قرارداد و بسیاری عوامل دیگر ، قیمت سرقفلی یک واحد تجاری را برآورد و تعیین می کنند.

از جمله قوانین مرتبط با این موضوع قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1356 و تجدید نظر آن در سال 1376 می باشد که تا حدود قابل توجهی با هم تفاوت دارند.

حق کسب و پیشه

حق کسب و پیشه بطور خلاصه حقی است که تحت شرایط خاصی به مستاجرانی که یک واحد تجاری را اجاره و در مدت زمان مشخصی در آن به کسب و کار تجاری مشغول بوه اند تعلق می گیرد به عبارت دیگر به همه ی مستاجران یک واحد تجاری یا مغازه تعلق نمی گیرد و شرایط خاص خود را دارد. قوانین مرتبط با موضوع حق کسب و پیشه تجاری کمی مبهم و متعدد بوده و به همین دلیل می توان گفت که رای های متفاوتی در شعب مختلف دادگاه ها و یا شعب تجدید نظر در این باره صادر شده است.

در هر صورت می توان گفت که برای عقد هر گونه قراردادی در مورد حق سرقفلی و حق کسب و پیشه نیاز به مشاوره ی یک کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان و همچنین یک وکیل یا مشاور حقوقی دارید. به یاد داشته باشید پرداخت حق مشاوره ممکن است احتمال ایجاد مشکلات بعدی را برای شما بسیار کم کند.

ارزیابی رسمی سرقفلی تجاری و حق کسب و پیشه تجاری

کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان برای تعیین ارزش سرقفلی تجاری یک مغازه یا واحد تجاری به عوامل مهم اثر گذار در رونق تجاری آن مکان اعم از مشخصات ساختمانی و جذابیت آن مکان برای مشتری ها و عرض و ارتفاع مغازه و مصالح ساختمانی بکاربرده شده در آن و دکوراسیون آن و همچنین رونق تجاری منطقه و خیابانی که آن واحد تجاری در آن قرار دارد توجه می کنند.

بطور کلی قیمت گذاری روی سرقفلی یک واحد تجاری نیاز به تجربه کارشناس رسمی و بررسی های منطقه ای دارد و این موضوع در برآورد حق کسب و پیشه نیز به همین صورت است. برای برآورد حق کسب و پیشه ای که به برخی مستاجران واحد های تجاری تحت شرایط خاص تعلق می گیرد به سابقه ی کسب مستاجر در این مکان نیز باید توجه شود. حق کسب و پیشه تجاری دارای ارزش مشخص ریاضی نبوده و بنابراین تا حدی به قضاوت مهندسی و تشخیص کارشناس رسمی دادگستری نیز بستگی دارد.

کارشناسی اجاره بهای مالکانه

مستاجری که حق سرقفلی مغازه تجاری را از مالک ملک خریداری کرده به مالک مغازه یا واحد تجاری بابت مالکیتی که مالک دارد اجاره مالکانه پرداخت می کند. قرارداد اجاره مالکانه مغازه تجاری بین سرقفلی دار و مالک معمولا در عرف بیشتر مناطق ایران به صورت سه ساله تنظیم می شود و هنگام تمدید این قرارداد اختلاف نظر بین مالک و مستاجر سرقفلی پیش می آید که معمولا مالک با مراجعه به دادگاه یا شورای حل اختلاف با راهنمایی وکیل خود، درخواست کارشناس رسمی برای تعیین اجاره بهای مالکانه می دهد که این کار توسط کارشناس رسمی ارزیاب انجام می شود.

 

برای ارزیابی و تعیین ارزش سرقفلی یا حق کسب و پیشه تجاری می توانید با گروه کارشناسان رسمی دادگستری ساتیا تماس بگیرید.

روش های تماس با ما :

تلفن: 44231706 (021)       موبایل :   2282044-0912

ایمیل: mdshahdad@yahoo.com
تلگرام: www.telegram.me/MdShahdad  یا  با آیدی تلگرام: MdShahdad@
واتس آپ :Whatsapp +989122282044
اینستاگرام:  https://www.instagram.com/karshenas_online/ یا به وسیله ی آیدی اینستاگرام کارشناس آنلاین:    Karshenas_Online

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *