جستجو کردن

کانون کارشناسان رسمی دادگستری

کانون کارشناسان رسمی دادگستری

کانون کارشناسان رسمی دادگستری در قانون کارشناسان رسمی و آیین نامه اجرایی آن به عنوان نهاد ناظر و کنترل کننده امور کارشناسی در کشور تعریف شده و بر همین اساس، کانون کارشناسان رسمی در تهران و سایر استان های کشور تاسیس شده که طبق قوانین و زیر نظر شورای عالی کارشناسان رسمی کار می کنند. از سال 1380 مرکز کارشناسان رسمی دادگستری نیز طبق ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه بطور موازی با کانون در حال انجام همان شرح وظایف است که در این صفحه شرح داده می شود.

کانون کارشناسان رسمی دادگستری جستجوی کارشناس

تاریخچه کانون کارشناسان رسمی

اولین بار قانونی به نام قانون کارشناسان رسمی در بهمن ماه سال 1317 خورشیدی در سی ماده به تصویب رسید اما در آن زمان اداره امور کارشناسی به عنوان شرح وظایف اداره فنی دادگستری تعریف شده بود. این قانون در سال 1339 خورشیدی مورد بازنگری قرار گرفت و اصلاحاتی در آن به عمل آمد اما در سال 1358 تلاش های کارشناسان رسمی به برای استقلال کانون کارشناسان به ثمر نشست و لایحه قانون مربوط به استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری به تصویب شورای انقلاب رسید.

قانون کارشناسان رسمی در آخرین تغییرات در تاریخ 1381/1/18 به تصویب رسید و طبق آن کانون های کارشناسان رسمی دادگستری بطور مستقل در استان های تهران، آذربایجان شرقی و غربی و اصفهان، مازندران و گیلان، هرمزگان، فارس، مرکزی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سایر استان های کشور تشکیل شد. آئین نامه اجرائی قانون کارشناسان نیز در جلسه مورخ 28/08/1382 هیئت وزیران تصویب گردید.

وظایف کانون کارشناسان رسمی دادگستری

رسیدگی به دعاوی حقوقی مردم در دادگاه ها نیاز به داشتن علم و تخصص برای بررسی موضوع دعوی دارد. مثلا اگر دعوی در مورد حقوق کپی رایت یک نرم افزار کامپیوتری باشد قاضی باید الزاما از یک متخصص که صلاحیت او در کانون کارشناسان سنجیده شده باشد در این زمینه برای بررسی فنی در این موضوع کمک بگیرد، این متخصص همان کارشناس رسمی است.

یکی از وظایف اصلی کانون کارشناسان، برگزاری آزمون و احراز صلاحیت و تایید و اعطای پروانه ی کارشناس رسمی دادگستری به متخصصان است.

در گذشته با توجه به این که زندگی و بافت جامعه کار تا این حد پیچیده نبود، رشته های کارشناسی تا این حد متعدد نبود و طبیعی است که با توجه به پیچیده شدن اقتصاد و روابط مردم و قوانین موجود مثلا در زمینه املاک، تعداد رشته های کارشناسی متعدد تر و تخصصی تر و به روز تر شود.

هم اکنون کانون کارشناسان رسمی در یازده رشته کارشناسی مانند رشته راه و ساختمان و نقشه برداری، رشته امور ثبتی، رشته حسابداری و حسابرسی و برق ماشین و تاسیسات کارخانجات و غیره به داوطلبان، پروانه کارشناس رسمی صادر می کند که فهرست این یازده رشته در صفحه ی رشته های تخصصی کارشناسی رسمی در سایت ما (کارشناس آنلاین) آورده شده است.

مراجع صدور پروانه کارشناس رسمی دادگستری

در ایران تا سال 1380 خورشیدی، کانون های کارشناسان رسمی تهران و سایر استان ها وظیفه احراز نیاز به کارشناس در شهر ها و برگزاری آزمون و اعطای صلاحیت و پروانه کارشناس رسمی به متخصصین بودند و در سال 1380 این وظیفه به طور موازی به مرکز کارشناسان رسمی نیز طبق قانون برنامه سوم توسعه داده شده است و هم اکنون دو نهاد کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز کارشناسان رسمی دادگستری این کار را انجام می دهند.

کارشناسی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری در شهر تهران و بطور کلی در استان تهران توسط کارشناسان رسمی استان تهران در رشته های مختلف کارشناسی مانند راه و ساختمان انجام می گیرد.

شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری

این نهاد عالی بر اساس قانون کارشناسان رسمی مصوب سال 1381 در سال 1382 تشکیل و اولین جلسه خود را در تاریخ 1382/7/27 تشکیل دادند. شورای عالی کارشناسان وظیفه سیاست گذاری کلان و نظارت بر عملکرد کانون های کارشناسان رسمی سراسر استان های کشور را به عهده دارد.

شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری

برای اطلاعات بیشتر در این باره به صفحه شورای عالی کارشناسان رجوع کنید.

گروه کارشناسان رسمی ساتیا (کارشناس آنلاین) در زمینه امور کارشناسی چه کمکی به شما می کند؟

اگر در جستجوی کارشناس رسمی دادگستری برای مشاوره کارشناسی در زمینه مشکل حقوقی خود یا انجام کاری مانند ارزیابی رسمی قیمت آپارتمان یا کارشناسی سند وثیقه یا خودرو هستید یا درخواستی مانند درخواست کارشناسی ملک یا ارزیابی رسمی ارزش خودرو خود را دارید می توانید با گروه کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان رسمی گروه که مقیم در استان شما هستند بهره بگیرید.

خوشحال می شویم که بتوانیم به شما کمک کنیم.

برای دیدن راه های تماس با ما از طریق تلفن یا شبکه های اجتماعی مانند واتساپ و تلگرام به صفحه تماس با ما رجوع کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *