نصب پنجره در بالکن آپارتمان همیشه یکی از مواردی است که مورد اختلاف بین مالکان واحد های آپارتمانی بوده و گاه منجر به کدورت و اختلاف نظر و حتی مراجعه به دادگستری و شورای حل اختلاف می شود. اما ببینیم قانون در  این مورد چه می گوید و نظرات مختلف قضات و کارشناسان رسمی دادگستری در این مورد چیست.

قانون تملک آپارتمان ها در مورد نصب پنجره چه می گوید

در قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی آن، هر گونه تغییر در نمای ساختمان را بطور کلی ممنوع و موکول به توافق و رضایت همه ی مالکین مجتمع و ساختمان نموده است.

در ادامه ماده 9 قانون تملک آپارتمانها را مرور می کنیم:

ماده 9 – هر یک از مالكین می تواند با رعایت مقررات این قانون و سایر مقررات ساختمانی عملیاتی را كه برای استفاده بهتری از قسمت اختصاصی خود مفید می داند انجام دهد هیچیک از مالكین حق ندارند بدون موافقت اكثریت سایر مالكین تغییراتی در محل یا شكل در یا سردر یا نمای خارجی در قسمت اختصاصی خود كه در مریی و منظر باشد بدهند.

 

همانطور که دیده می شود این قانون، تغییر در نمای خارجی ساختمان را ممنوع نموده اما باید دید نظر قضات و کارشناسان در این مورد چیست.

نصب پنجره در بالکن ساختمان نظر کارشناسی رسمی

روال قضایی پیگیری تغییر نما در دادگستری

در صورتی که بین مالکان ساختمان در مورد نصب پنجره در نمای ساختمان اختلاف نظر باشد و یکی از همسایه ها مبادرت به این کار نماید ، مالکان دیگر می توانند با مراجعه به شورای حل اختلاف منطقه و یا دادگستری و با تقدیم دادخواست، تقاضای برگشت به حالت اول برای نما را بدهند.

اما در این مرحله، قاضی شعبه نمی تواند راسا تصمیم به نفع خواهان یا خوانده ی پرونده بگیرید و رای صادر نماید و نیاز به نظر کارشناس رسمی ساختمان در این مورد دارد.

به عبارت دیگر، معمولا یک قرار کارشناسی برای کارشناس صادر می شود که طی آن دادگاه از کارشناس رسمی می خواهد روشن کند که آیا تغییر نما صورت گرفته یا نه.

در صورتی که نظر کارشناس مبنی بر تغییر نمای ساختمان باشد، قاضی حکم به برگشت به حالت اول برای نمای ساختمان می دهد.

کارشناسان دادگستری در مورد تغییر نما توافق ندارند

بله از آنجا که این مورد مانند برخی موارد دیگر مثل چگونگی تقسیم شارژ آپارتمان در قانون به صراحت روشن نشده، بین دو کارشناس رسمی ، تفاوت نظر وجود دارد.

در برخی موارد دیده می شود که کارشناسان حتی نصب کولر در نما یا ساخت گلدان فلزی در بالکن را تغییر در نما محسوب می کنند و در برخی موارد نه.

نصب پنجره در بالکن از مواردیست که در بیشتر اوقات توسط کارشناسان رسمی دادگستری به عنوان تغییر نمای خارجی ساختمان تشخیص داده شده و به دادگاه طی گزارش کارشناسی ارائه می شود.

نمونه رای دادگاه در مورد نصب پنجره در نمای خارجی

در این بخش یک نمونه از رای یکی از دادگاه های ایران(دادگاه تجدید نظر استان تهران)  را می آوریم که در آن، قاضی محترم رای به این داده که نصب پنجره در نمای خارجی، تغییر نما محسوب می شود.

کارشناسی تغییر نما و نصب پنجره در بالکن

گروه کارشناس رسمی دادگستری ساتیا (کارشناس آنلاین) متشکل از کارشناسان رسمی در تهران و سایر استان های کشور

لطفا در مورد تغییر نما برای مشاوره با ما تماس تلفنی نگیرید

از آنجا که تشخیص تغییر نما بین کارشناسان ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد بنابراین نظر مشورتی ما به شما کمک نمی کند و باید به کارشناس منتخب شعبه دادگاه پرونده ی خود رجوع کنید و در این مورد لطفا با ما تماس نگیرید.

در این مورد تماس نگیرید

25 دیدگاه. ترک جدید

 • آیا کولر در نما گذاشنه بشه مشکل در نما برای همسایه داره
  سلام

  پاسخ
 • سلام. بالکن آپارتمان جنوبی که رو به حیاط هست رو بخوام تمام پنجره و شیشه کنم تغییرات نما حساب میشه یانه… پشت ساختمان هست رو به حیاط و بالکن نرده دار که به جای نرده ها میخوام سراسری شیشه و پنجره بزنم. ممنون میشم توضیح بدین

  پاسخ
 • سهراب زهتابی
  آوریل 14, 2020 11:59 ق.ظ

  باسلام ..تراس آپارتمان اینجانب ۱۴مترمربع است فاصله از درب تراس تا نما (به طرف حیاط) ۳متر است می‌توانم نصف این را شیشه نصب کنم؟ باز هم رضایت همسایه شرط است؟ سقف این مقدار تراس همسایه بالایی است

  پاسخ
 • سهراب.زهتابی
  آوریل 16, 2020 11:32 ب.ظ

  سلام-با عرض پوزش میخواستم بدانم بنده از تراس ۱۴ متری چطور می‌توانم استفاده کنم که رضایت همسایه شرط نباشد. طبقه اول هستم ازهمه طرف دیده می‌شود و از لحاظ امنیتی هم زیاد امن نیست.

  پاسخ
 • سلام ، میخواستم بدونم اگر پنجره هارو بخواهیم دوجداره کنیم به خاطر مشکل صدا، و همون رنگ بقیه فریم های ساختمان، قانونی ست؟

  پاسخ
  • اگه فریم پنجره و شکل آن با پنجره قبلی در نما یک جور باشه معمولا اکثر کارشناسان نظر به عدم تغییر نما دارند اما با اطمینان نمیشه گفت که در دادگاه چی پیش میاد

   پاسخ
   • سلام ممنون میشم پاسخ من رو هم بدید. اپارتمان ما ۱۰ واحد هستش که ۹ واحد برای تعویض پنجره های معمولی با upvc موافقت کردن به جز یک واحد. ایشان حق شکایت دارن؟ با توحه به اینکه اکثریت موافقن

    پاسخ
 • سلام من طبقه دوم از ساختمان پنج واحدی هستم ، واحد ۴ بدون هماهنگی با بقیه نسبت به نصب بالکن شیشه ای اقدام کرده ، ظاهرا مطلع از موضوع کسب موافقت نبوده ، حال بنده نیز با توجه به خریداری این واحد در سال گذشته به مشابه آن قسمتی از بالکن ۱۳ *۱ متری را شیشه ای کرده ام آیا این موضوع رضایت و … با توجه به اینکه قبلا همسایگان برای واحد ۴ اعلام نکرده اند برای کسب اجازه واحد اینجانب حق اعتراض همچنان پا برجا است

  پاسخ
 • ‌سلام.آیانصب توری پلیسه ای در بالکن مشکلی دارد؟البته خانه ما جنوبی هستش و خانه و حیاط همسایه ها کاملا مشرف هستش.

  پاسخ
 • نیلوفر خوشبو
  جولای 7, 2020 12:43 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم از خدمتتون ما طبقه سوم از یک مجتمع آپارتمانی ۶ طبقه هستیم چند روز پیش اقدام به نصب کولر گازی کردیم و نصاب با توجه به اینکه هیچ فضای دیگه ای برای نصب وجود نداشت موتور رو روی نمای بیرونی ساختمان نصب کردن الان مدیر ساختمان اعتراض کردن و میگن باید جابجا بشه میخواستم بپرسم با توجه به اینکه جای دیگه ای برای نصب نیست میشه سر جاش باقی بمونه؟
  با تشکر از شما

  پاسخ
  • سلام متاسفانه در بسیاری موارد این مورد نصب کولر رو کارشناسان تغییر نما می دونند.
   شاید بعدا بقیه هم مجبور به نصب باشند بهتره یک همفکری با مدیر و همسایه ها داشته باشید و از طریق عرفی حل کنید.

   پاسخ
 • با سلام، بنده در طبقه چهارم یک آپارتمان تک واحدی شمالی در تبریز ساکن هستم. بطوری که بالکن واحد رو به معبر 8 متری در طبقه چهارم (آخر) ساختمان است. من در نظر دارم در بالکن واحدم که از دو طرف دیوار است و از متراژ واحد استخراج شده و هیچ پیش روی به بیرون ندارد شیشه بالکن ریلی نصب کنم آیا این موضوع خلاف مقررات شهرداری برای صدور پایان کار است؟

  پاسخ
 • سلام من ساکن یه آپارتمان 8 واحده می باشم. نوع شیشه 7 واحدکم نور بودن میخوام از آنها دودی رفلکسه ولی 1 واحد پنجره جدید دو جداره گذاشته که نوع پنجره رو عوض کرده و نما رو تغییر داده. حالا من میخوام شیشه های رفلکس واحدم رو به دلیل کمبود نور عوض کنم و عادی بذارم آیا به استناد تغییر قبلی نمای ساختمان توسط همسایه که کلا پنجره شو عوض کرده منم میتونم شیشه رو عوض کنم. چون یک بار نما بهم خورده

  پاسخ
 • سلام
  در آپارتمان مسکونی شمالی، واحد ۱ اقدام به محصور کردن بالکن با شیشه و نصب پنجره آلومینیومی کرده است، از کوچه هم قابل مشاهده است، آیا امکان شکایت وجود دارد؟ باید به شهرداری گزارش داد؟

  پاسخ
 • مریم غفاری
  ژوئن 3, 2022 1:21 ب.ظ

  سلام اپارتمان ما ۵ واحد هست که سه واحد پنجره ها بزرک و دو واحد پنجره ها تقسیم شده به ۴ تا پنجره کوچک
  من طبقه دوه هستم و میخوام پنجره واحد رو شبیه سه تای دیگه بکنم
  امکانش هست

  پاسخ
 • سلام من طبقه سوم یک ساختمان 4 طبقه هستم .
  هر طبقه دارای 3 واحد میباشد .
  اندازه بالکن من 1 متر در 3مترو نیم بوده .
  من نیم متر از فضای داخلی خونه رو به بالکن اضافه کردم .
  الان بالکنم 1/5 متر شده .
  کار من غیر قانونیه؟ نیاز به مجوزی چیزی داره از شهرداری ؟
  چون اهالی ساختمان اعتراض کردن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست