از این پس امکان الکترونیکی ارسال گزارش کارشناسی از طریق سامانه ثنا و سایت عدل ایران برای کارشناسان رسمی دادگستری فراهم شده و هر کارشناس ارزیاب رسمی ملک یا کارشناسان رشته های دیگر کارشناسی می توانند کارهای زیر را از طریق ارسال الکترونیکی گزارش کارشناسی انجام دهند:

  • ارسال گزارش کارشناسی یا ارسال نظریه کارشناسی
  • درخواست استمهال مدت کارشناسی
  • درخواست افزایش حق الزحمه کارشناسی
  • اعلام جهات رد کارشناسی
  • اعلام عذر از انجام کار توسط کارشناس رسمی
  • اعلام استعفای کارشناس
  •  

و مسائلی از این قبیل را به صورت اینترنتی و الکترونیکی به شعبه دادگاه ارسال کنند و متن ارسال شده در سامانه در فایل پرونده می نشیند و برای قاضی و مدیر شعبه قابل دسترس است.

از همکاران محترم کارشناس رسمی خواهشمندیم به علت کمبود وقت، برای راهنمایی در مورد ارسال گزارش با ما تماس نگیرید. فایل راهنمای قوه قضاییه در انتهای این گزارش آورده شده است.

کارشناس آنلاین گروه کارشناس رسمی دادگستری ساتیا

ابلاغ شروع ارسال گزارش کارشناسی از طریق سامانه ثنا

سرپرست اداره کل الکترونیک قوه قضاییه در باره امکان ارسال گزارش کارشناسی از طریق سامانه ثنا به دادگاه ها طی نامه مورخ 1398/2/25 اعلام کرد:

روسای محترم کانون کارشناسان رسمی دادگستری سراسر کشور

ریاست محترم مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه

با توجه به ماده 659 قانون آیین دادرسی کیفری، در راستای ارائه خدمات الکترونیک قضایی و کاهش مراجعات به واحدهای قضایی، امکان ارائه نظریه کارشناسی و مکاتبه با واحدهای قضائی از طریق درگاه خدمات الکترونیک قضائی (سخا) فراهم شده و کارشناسان محترم می توانند نظریه کارشناسی و مکاتبات خود را از این طریق ارسال نمایند.

راهنمای استفاده از این خدمت در سایت خدمات الکترونیک قضائی به نشانی adliran.ir در بخش خدمات ویژه وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری قرار دارد.

لازم به یادآوری است که کارشناسان نیاز به ثبت امضای الکترونیک در دفاتر خدمات قضایی قبل از ارائه ی آنلاین گزارش کارشناسی دارند.

ارسال گزارش کارشناسی از طریق سامانه ثنا

راهنمای ارسال نظریه کارشناسی به دادگاه به صورت اینترنتی

برای این که بتوانید از طریق سایت عدل ایران، گزارش های کارشناسی خود را به دادگاه ارسال کنید لازم است

  1. اولا در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشید. که معمولا کارشناسان رسمی تاکنون در این سامانه ثبت نام کرده اند.
  2. دوما این که امضای شما هنگام ثبت نام در سامانه ثنا در سیستم اسکن و ثبت شده باشد. که این مورد معمولا برای کارشناسان انجام نشده و فقط مشخصات و نشانی و تلفن آنها وارد سیستم شده است. برای ثبت شکل امضای خود می توانید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در شهر خود رجوع کنید. آن دفاتر دارای اسکنری مانند اسکنر اثر انگشت اما در سایز بزرگتر دارند که شما می توانید با امضا روی آن به وسیله قلم نوری، امضای خود را در سامانه ثنا ثبت کنید. لازم به ذکر است که برخی از دفاتر خدمات قضایی حتی در استان و شهر تهران به این ابزار مجهز نیستند و باید قبل از رجوع به دفتر قضایی این مورد را از آنها سوال کنید.
  3. سومین پیش نیاز برای ارسال گزارش اینست که ابلاغیه کارشناسی به شما از طریق سامانه ثنا صورت گرفته باشد نه این که دادگاه با ابلاغ کاغذی یا تماس تلفنی، کارشناسی را به شما ابلاغ کرده باشد.

 

برای ارسال الکترونیکی نظریه کارشناسی از طریق سامانه می توانید ابتدا به سایت عدل ایران و قسمت خدمات ویژه کارشناسان مراجعه کنید و بعد طبق راهنمایی های مشروح در فایل راهنمای ارسال الکترونیکی نظریه کارشناسی عمل کنید.

این فایل به فرمت pdf بوده و برای دیدن آن کافیست روی لینک زیر کلیک کنید و برای دانلود آن می توانید روی لینک زیر کلیک راست کرده و گزینه save link as را انتخاب کنید:

فایل راهنمای ارسال گزارش کارشناسی از طریق سامانه ثنا

از همکاران محترم کارشناس رسمی خواهشمندیم به علت کمبود وقت، برای راهنمایی در مورد ارسال گزارش با ما تماس نگیرید.

از این پس و بطور تدریجی کل مکاتبات کارشناس رسمی با دادگاه ها و کلیه مراجع قضایی مانند شوراهای حل اختلاف یا دایره اجرای ثبت اسناد رسمی از طریق این سامانه الکترونیکی انجام خواهد شد و با توجه به این که به زودی ارسال گزارش کارشناسی از طریق سامانه اجباری می شود توصیه می شود کارشناسان رسمی به ثبت امضای الکترونیک در دفاتر خدمات قضایی اقدام کنند.

3 دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست