جستجو کردن

تعیین قدمت بنا و تشخیص سن ساختمان توسط کارشناس رسمی ساختمان

تعیین قدمت بنا و تشخیص سن ساختمان توسط کارشناس رسمی ساختمان

تعیین قدمت بنا چگونه انجام می شود و مبنای تشخیص سن یا عمر ساختمان و یا قدمت ساخت بنا چیست و چگونه توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین و  تایید می شود؟

کارشناسی قدمت بنای ساختمان توسط کارشناس رسمی دادگستری ساختمان تلفن کارشناس رسمی 02144231706

تعیین سن ساختمان

یکی از سردرگمی ها و اختلافات اساسی ما بین خریداران و فروشندگان بر سر محاسبه سن ساختمان است تا جاییکه این موضوع به یکی از مباحث جدی در هنگام خرید و فروش ملک تبدیل شده است.چند نکته واضح در این خصوص وجود دارد که مبنای اختلافات است . تعیین و تشخیص عمر ساختمان توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته ساختمان انجام می شود.

گروه کارشناس رسمی دادگستری ساتیا - کارشناس آنلاین ارزیابی زمین کارشناسی ملک قیمت گذاری آپارتمان ارزش کارشناسی

ابتدا به برخی تعاریف موجود در مورد سن ساختمان می پردازیم:

تعیین سن واقعی ساختمان

از نظر نویسنده این مقاله و اغلب کارشناسان،سن واقعی ساختمان با اولین پی ریزی و تشکیل فونداسیون آغاز میگردد و مبنای محاسبه آن تاریخ صدور جواز و یا پروانه ساختمانی است.

سن بهره برداری

از زمان نصب انشعابات و امکان سکونت در آپارتمان آغاز میگردد.و معمولاً مبنای محاسبه آن تاریخ نصب کنتورها و انشعابات مانند کنتور برق یا کنتور آب و گاز است.

 

سن سندی ساختمان

از زمان تهیه اسناد شامل پایانکار ساختمان از شهرداری، صورتمجلس تفکیکی ساختمان از اداره ثبت اسناد و املاک و سند مالکیت ملک محاسبه میشود.

کاربرد تعیین قدمت بنا و سن ساختمان

هر کدام از این مقاطع سنی چه کاربردی دارد:

با توجه به اینکه بطور عمومی می توان گفت عمر مفید ساختمان در ایران حدود ۳۰ سال است محاسبه سن ساختمان کمک موثری به تصمیم گیری در مورد خرید آن میکند علاوه بر این بانکها و موسسات مالی محدودیت هایی را برای پرداخت وام و تسهیلات بانکی به ساختمان های دارای عمر بیش از ۲۰ سال و در پاره ای از موارد ۱۲ سال در نظر گرفته اند.

سن واقعی ساختمان (در برخی موارد تاریخ اخذ جواز ساختمان) معمولا مورد توجه بانکها و موسسات است و مبنای محاسبه عمر ساختمان از منظر آنهاست.

سن بهره برداری و سن سندی ساختمان عموماً مبنایی برای قیمت گذاری و اعلام مالکین به خریداران است موضوعی که خریداران باید توجه داشته باشند درخواست کپی پروانه ساختمانی و یا بررسی تاریخ آن است تا فاصله زیادی با تاریخ نصب انشعابات و یا تاریخ سند قطعی وجود نداشته باشد.

کارشناسی قدمت ساخت ساختمان

کارشناس رسمی دادگستری با بازدید از ساختمان و بررسی مشخصات و پارامترهای کارشناسی مانند اسناد و مدارک، تصویر دیجیتال ماهواره ای، عکس های هوایی قدیمی، میزان فرسایش ساختمان و کیفیت ساخت آن، قدمت ساختمان را برآورد و تشخیص و تایید می نماید.

این موضوع نیاز به تجربه کارشناس رسمی و تجمیع همه موارد دارد برای مثال آیا میزان فرسایش ساختمان در استان های شمالی کشور مانند مازندران و گیلان می تواند با مناطق خشکی مانند تهران و اصفهان برابر باشد؟ یا نوع فرسایش در مناطق سرد سیر مانند دماوند و آبعلی با مناطق با آب و هوای گرم تر مانند شهریار و کرج یکی است؟ تشخیص میزان اثر هر کدام از این آیتم ها به تجربه کارشناس بر می گردد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه از سایت کارشناس آنلاین نیز رجوع کنید: میزان کاهش قیمت با سن ساختمان

به نقل از: جناب آقای وحید سرحسابی

گروه کارشناس رسمی ما در تعیین قدمت ساخت بنا چگونه به شما کمک می کند؟

تعیین و تشخیص و تایید قدمت ساخت بنا برای انواع ساختمان ها در دادگاه ها و سایر مراجع قضایی و ادارات دولتی با کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان است و در این زمینه می توانید با ما مشورت کنید و از ما کمک بگیرید.

44231706(021) گروه کارشناس آنلاین

تلگرام: www.telegram.me/MdShahdad  یا  با آیدی تلگرام: MdShahdad@

وبلاگ کارشناس آنلاین

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *