کمیسیون ماده صد ۱۰۰ در حقیقت جمعی متشکل از نماینده قوه قضاییه ،نماینده وزارت کشور ونماینده شورای شهر است.که تخلفات ساختمانی اعم از مسکونی ،اداری، تجاری و غیره را با درخواست شهرداری بررسی کرده ودر نهایت رای بدوی صادر می گردد.

رای کمیسیون ماده صد

رای بدوی کمیسیون ماده صد 100 ظرف مدت ۱۰ روز از زمان ابلاغ قابل اعتراض می باشد که در صورت عدم اعتراض و قطعی شدن رای،به مالکان ۲ ماه مهلت داده می شود که رای را اجرا کنند.بدیهی است در صورت عدم اجرای رای در مدت یاد شده،شهرداری می تواند راسا اقدامات قانونی مرتبط را انجام دهد .

هر گونه اقدام عمرانی اعم از بازسازی، تخریب کامل،نوسازی ساختمان،تفکیک اراضی یا تجمیع آنها واز این دست الزاما نیاز به اخذ مجوز یا پروانه از شهرداری تهران (یا هر شهر دیگری)دارد.

گروه کارشناس رسمی دادگستری ساتیا - کارشناس آنلاین ارزیابی زمین کارشناسی ملک قیمت گذاری آپارتمان ارزش کارشناسی

در صورتی که مالکی بدون پروانه و یا مازاد ومغایر با پروانه موجود اقدام به انجام عملیات ساختمانی نماید، شهرداری می تواند به وسیله ی مامورین خود از عملیات ساختمانی جلوگیری نماید. برای قانونی بودن این امر و جلوگیری از سو استفاده های اجتماعی بستر قانونی آن در قالب کمیسیون ماده صد مهیا شده است .

این اصطلاح در حقیقت از ماده صد قانون شهرداری مصطلح شده است که به شرح ذیل است و ۱۱ تبصره دارد :
” مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم باید قبل از هر گونه اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان ،از شهرداری پروانه اخذ نمایند .شهرداری می تواند از عملیات ساختمانی ،ساختمان های بدون پروانه ساختمانی یا مخالف مفاد پروانه بوسیله مامورین خود اعم از آن که ساختمان در زمین محصور یا غیر محصور واقع باشد جلوگیری نماید.

منبع: کانال نکات حقوقی املاک و قراردادها

لطفا برای حمایت از ما و کمک به دیگران، از طریق آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در زیر، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

درخواست ابطال سند رسمی

اقتدار و استقلال دادگاه‌ ها به اندازه‌اي است كه حتي مي‌توان از آن مراجع درخواست ابطال سند رسمی را كرد،…

حکم تخریب کمیسیون ماده صد

راى_ديوان_عدالت_ادارى  صدور حکم تخریب مستلزم احراز مغایرت بنای احداثی با یکی از اصول سه گانه شهرسازی، فنی و بهداشتی بوده و…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه کار شما باید قوانین و مقررات را بپذیرید

فهرست