کارشناس رسمی دادگستری خودرو – کارشناس قیمت گذاری ماشین تهران

کارشناس رسمی دادگستری خودرو (کارشناس رسمی قیمت گذاری ماشین در تهران) یا کارشناسی رسمی دادگستری رشته وسایل نقلیه و تصادفات یکی از رشته های کارشناسی است که کانون کارشناسان رسمی دادگستری پس از گرفتن امتحان کتبی و مصاحبه های علمی حضوری و گذراندن دوره های کارآموزی به متقاضیان دارای مدارک تحصیلی و کاری مربوطه اعطاء می کند.

ارزیابی قیمت خودرو در تهران و قیمت گذاری توسط کارشناس رسمی دادگستری:

تلفن 44231706(021)

 

معمولا ماشین هایی که در شهر تهران و بیشتر شهر های ایران وجود دارد از نوع سواری، وانت، کامیون و ماشین های راهسازی از کمپانی های نیسان، بی ام و BMW، بنز، تویوتا، سایپا، ایران خودرو، جک، پژو، سوزوکی، رنو، کاپرا، هیوندا، کیا موتورز، ولوو، میتسو بیشی، پاترول و پاژرو هستند که در مدل های مختلف در سطح غرب تهران و شرق تهران وجود دارند.

کارشناس رسمی دادگستری خودرو کارشناس آنلاین کارشناس رشته وسایل نقلیه

کارشناسی قیمت گذاری رسمی خودرو

بیشترین کاری که به کارشناسان رسمی دادگستری رشته خودرو ارجاع می شود عبارت است از ارزیابی و قیمت گذاری رسمی انواع خودرو (شامل انواع ماشین های اتومبیل سواری، کامیون، تریلر، ماشین آلات راهسازی مانند لیفت تراک و لودر و بولدوزر و بیل مکانیکی) و یا بررسی علت تصادفات و تعیین میزان خسارت وارده به اتومبیل هاست.

ارزیابی قیمت گذاری ماشین بر اساس وضعیت ظاهری و سن اتومبیل و مدل خودرو و وضعیت تصادفات جزئی و کلی آن و میزان آسیب های وارده به بدنه ماشین (که در ایران اصطلاحا به آن رنگ دار بودن ماشین گفته می شود) و سال تولید آن توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته وسایل نقلیه انجام می شود.

کارشناس رسمی خودرو کیست؟

کارشناس رسمی دادگستری رشته خودرو کسی است که با داشتن سابقه و تحصیلات بالا و قبولی در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری در قوه قضاییه و کانون کارشناسان رسمی تهران و گذراندن دوره کارآموزی در کانونف توانسته پروانه کارشناسی رسمی دادگستری رشته وسایل نقلیه یا همان چیزی که به آن کارشناسی رسمی خودرو گفته می شود اخذ نماید.

معمولا سرهنگ های راهنمایی و رانندگی که در نیروی انتظامی بازنشسته می شوند، پس از قبولی در آزمون کانون کارشناسان و قوه قضاییه، موفق به اخذ مجوز کارشناس رسمی دادگستری می شوند و اجازه ی فعالیت برای ارزش گذاری ماشین و تعیین میزان خسارت و تایید فنی اتومبیل از لحاظ شماره بدنه و شماره موتور را پیدا می کنند.

آیا یک شرکت یا اداره نیمه دولتی می تواند به یک غیر کارشناس رسمی رجوع کند؟

در یک کلمه خیر. بله شرکت های دولتی و نیمه دولتی و شرکت های بورسی چه در تهران و چه در شهر های دیگر برای خرید یا فروش اتومبیل سواری یا کامیون یا وانت یا ماشین آلات سنگین راهسازی و صنعتی و هر گونه خودرو نمی توانند شخصا آن را قیمت گذاری کنند و یا به اشخاص غیر رسمی بسپارند. 

فروش ماشین در مزایده و یا خرید در مناقصه و یا تهاتر برای این شرکت ها باید توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته وسایل نقلیه انجام شود که رسما تعیین صلاحیت شده و مجوز قیمت گذاری ماشین را دارد.

این موضوع برای شرکت های خصوصی نیز به نوعی برقرار است. از آنجا که این شرکت ها معمولا بین چند سهامدار مشترک هستند به منظور جلوگیری از ایجاد شائبه قیمتی در آینده، باید ارزش گذاری ماشین توسط کارشناس رسمی ماشین انجام شود.

شرکت های خصوصی معمولا برای تجدید ارزیابی شرکت ها به منظور ارائه به سازمان بورس اوراق بهادار و یا اداره دارایی برای در نظر گرفتن در کاهش مالیاتی نیز نیاز به ارزش گذاری خودرو بطور رسمی دارند.

معمولا ادارات ثبت اسناد و املاک (واحد اجرای ثبت) نیاز به کارشناس رسمی رشته خودرو برای ارزیابی قیمت روز اتومبیل به عنوان قیمت پایه برای برگزاری مزایده ی فروش آن دارند و همچنین شعب حقوقی دادگاه ها نیز به منظور تعیین مقصر تصادفات رانندگی و تعیین میزان خسارت وارده برای تصمیم گیری در پرونده های مربوط به ماشین، به این کارشناسان رسمی جهت اظهار نظر کارشناسی رجوع می کنند.

برآورد و ارزیابی قیمت کارشناسی خودرو نیاز به کارشناس رسمی دادگستری در رشته وسایل نقلیه دارد.

اهم ارجاعات به کارشناس رسمی دادگستری خودرو

  • تشخیص اصالت خودرو 
  • ارزیابی و تعیین ارزش خودرو و انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی
  • تعیین خسارت تعمیرگاهی
  • تعیین اجرت المثل استفاده از ماشین و اجاره بهای آن
  • رسیدگی به تصادفات و تعیین علت تصادف ماشین ها و یا کاهش ارزش ماشین
  • کارشناسی افت قیمت خودرو

این رشته کارشناسی جزو گروه حمل و نقل در کانون کارشناسان رسمی دادگستری تهران (گروه پنجم) می باشد که از عناوین دیگر رشته های این رشته می توان به کارشناسی رسمی رشته حمل و نقل (راه و ترابری)، رشته خطوط ریلی، رشته امور وسایل نقلیه دریایی و کارشناس رسمی رشته وسایل نقلیه هوایی اشاره کرد.

کارشناسی ارزیابی خسارت ناشی از افت قیمت ماشین

با وجود این که در عرف جامعه ما بین خودروی تصادفی با غیرتصادفی تفاوت قیمت وجود دارد و خسارت افت قیمت ناشی از تصادف خودرو در صورت مطالبه باید پرداخت گردد ولی معمولا بیمه فقط خسارات مربوط به تعمیر و صافکاری خودرو را پرداخت می‌ نماید.

عدم پرداخت این خسارت از جانب بیمه مانع مطالبه آن از راننده مقصر نیست؛ زیرا مطابق مواد ۱ و ۲ قانون مسئولیت مدنی، هر کس به دیگری به صورت عمدی یا غیرعمدی خواه مباشرتاً یا به تسبیب خسارتی وارد نماید، مسئول جبران خسارت می‌باشد.

در راستای مطالبه خسارت افت قیمت ناشی از تصادف خودرو، شخص متضرر معمولا باید برای تأمین دلیل برآورد خسارت ناشی از افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. پس از ثبت دادخواست، کارشناس مربوط به تصادفات تعیین می‌شود تا با بازدید خودرو، خسارت افت قیمت ماشین را محاسبه و برآورد نماید.

بعد از تعیین خسارت از جانب کارشناس، دادخواست مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف می‌شود؛ با این توضیح که اگر خسارت وارده تا نصاب ۲۰۰ میلیون ریال باشد، رسیدگی به دادخواست مطالبه خسارت مزبور در صلاحیت شورای حل اختلاف و اگر بیشتر از این مبلغ باشد، در صلاحیت دادگاه خواهد بود.

کارشناسی تعیین خسارت ناشی از تصادف

در برخی تصادفات خودرویی، میزان صدمه ای که به ماشین وارده شده بیشتر از میزان پوشش بیمه ای خسارت بدنه ایست که ماشین مقصر حادثه و مقصر تصادف آن هزینه را تقبل می کند. 

به عبارت دیگر دو اتومبیل مثلا در شهر تهران با هم تصادف کرده اند و بیمه ی ماشین مقصر مثلا 20 میلیون تومان از میزان خسارت وارده به ماشین خسارت دیده را جبران می کند اما میزان واقعی خسارت وارده به اتومبیل دوم بیشتر از 20 و مثلا 30 میلیون تومان است.

در این صورت معمولا طرف خسارت دیده به دادگاه ها و شورای حال اختلاف برای گرفتن خسارت مازاد بر بیمه طرف مقابل اقدام کند و برخی از خسارت دیدگان به منظور دانستن تخمین کارشناسی میزان خسارت واقعی به خودرو از یک کارشناس رسمی دادگستری در رشته وسایل نقلیه درخواست کارشناسی میزان خسارت ناشی از تصادف می کنند و کارشناس رسمی ضمن بررسی کامل خودرو، میزان خسارت وارده را ارزیابی و کارشناسی کرده و طی گزارش کارشناسی به متقاضی اعلام می کند. 

مالک خودروی خسارت دیده نیز در صورت عدم توافق و صلح و سازش با مسبب خسارت، به محاکم دادگاه و شورای حل اختلاف مراجعه نموده و گزارش کارشناسی تعیین میزان خسارت را به عنوان جزوی از ادله ی دادخواست به دادگاه ارائه می دهد.

گروه ما در زمینه کارشناسی رسمی خودرو، تصادفات و سایر وسایل نقلیه چگونه به شما کمک می کند؟

اگر در جستجوی کارشناس رسمی برای تعیین قیمت رسمی خودرو هستید برای ارزیابی رسمی و تعیین ارزش انواع ماشین و وسایل نقلیه در تهران و سایر شهر های کشور می توانید با کارشناسان رسمی دادگستری رشته مربوطه در گروه کارشناسان ما تماس بگیرید.

قیمت گذاری رسمی اتومبیل و سایر وسایل نقلیه شما می تواند توسط تیم کارشناس رسمی دادگستری خودرو و دیگر وسایط نقلیه ی گروه ما برای یافتن قیمت کارشناسی ماشین – شامل خودرو سواری، کامیون، ماشین آلات حمل و نقل و راهسازی و صنعتی – و اعلام آن به مراجع مربوطه انجام شود.

گروه کارشناسان رسمی ساتیا (کارشناس آنلاین) متشکل از کارشناسان رسمی که در تهران و سایر شهر های استان های کشور مانند شیراز، اصفهان، تبریز، رشت، ساری، بندرعباس، مشهد، خرم آباد مقیم و مستقر هستند می توانند در زمینه ارزش گذاری و کارشناسی رسمی خودرو به شما کمک کنند.

تلگرام: www.telegram.me/MdShahdad  یا  با آیدی تلگرام: MdShahdad@
واتس آپ :Whatsapp +989122282044

شماره تماس گروه کارشناس آنلاین 44231706(021) و موبایل 2282044-0912

Price evaluation of all types of vehicles including cars, sedans, suv cars, trucks, lifttruck, loader and other machinaries in Iran are done by our official experts in of car and transportation field. 

you can feel free to contact KarshenasOnline Group of official experts +989122282044.

لطفا برای حمایت از ما و کمک به دیگران، از طریق آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در زیر، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

4 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

سلام قیمت گذاری ماشین برای فروش شرکت رو هم باید کارشناس رسمی انجام بده‌؟

پاسخ

    سلام اگه شرکت دولتی یا نیمه دولتی باشه بله لازمه ولی اگه خصوصی باشه لازم نیست اما برای جلوگیری از اختلافات آینده بین شرکا بهتره که ارزش گذاری توسط کارشناس رسمی دادگستری وسایل نقلیه انجام بشه

    پاسخ
جلال حیدری
ژوئن 21, 2020 10:50 ب.ظ

سلام کارشناس می‌تواند برای اصالت اتاق نامه برای شماره گذاری دهد

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه کار شما باید قوانین و مقررات را بپذیرید

فهرست