قرار وثیقه چیست و کارشناسی وثیقه ملکی چطور توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می شود؟ در ادامه برای آشنایی شما با بحث وثیقه ملکی به توضیح برخی موارد قانونی آن به زبان ساده می پردازیم.

گروه کارشناس رسمی دادگستری ما چگونه در کارشناسی وثیقه ملکی به شما کمک می کند؟

وثیقه های ملکی باید توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان مورد ارزیابی رسمی برای تعیین ارزش کارشناسی قرار گیرند. معمولا شرکت ها در ازای دادن خدمات یا کالا به نمایندگان خود، از آنها وثیقه ملکی طلب می کنند و قیمت گذاری رسمی و کارشناسی این وثیقه ملکی می تواند توسط کارشناسان رسمی گروه ساتیا (کارشناس آنلاین) ارزیابی شود.

پذیرش وثیقه ملکی در دادگاه نیاز به ارجاع به کارشناس رسمی برای تعیین ارزش کارشناسی ملک یا تعیین ارزش کارشناسی آپارتمان، بازدید کارشناس و تهیه گزارش کارشناسی و ارائه به دادگاه و سپس بازداشت یا توقیف ملک در اداره ثبت اسناد و املاک و استعلام مربوطه دارد و ممکن است که این فرآیند تا آخر وقت اداری انجام نشود و حتی در برخی موارد تا چند روز به طول بیانجامد که در این موارد معمولا متهم در بازداشت می ماند.

می توانید در مورد کارشناسی و  ارزیابی رسمی وثیقه با ما تماس بگیرید. 44231706(021)

ارزیابی وثیقه ملکی توسط کارشناس رسمی دادگستری

تحقیقات مقدماتی

هر گاه جرمی اتفاق بیافتد ممکن است کسی که ضرری به او وارد شده در دادگاه نسبت به طرح دعوی حقوقی یا شکایت کیفری در بازپرسی ها اقدام کند، و در این حالت در دادگاه برای کشف حقیقت ، تحقیقاتی صورت می گیرد تا معلوم شود که آیا متهم مقصر است یا نه. به این کار به زبان ساده، تحقیقات مقدماتی گفته می شود.

قرار وثیقه ملکی

معمولا تحقیقات مقدماتی توسط بازپرس یا دادیار انجام می شود، به تصمیماتی که این مقام قضایی می گیرد در اصطلاح حقوقی “قرار” می گویند و این قرار می تواند قرار وثیقه، قرار اخذ توضیح، قرار معاینه محل، قرار کفالت یا انواع دیگر باشد که قاضی به وسیله ی آن متهم را در دسترس خود نگاه می دارد یا در جهت کشف حقیقت به مطالعات و تحقیقات خود می پردازد که در مورد قرار وثیقه ملکی نیاز به کارشناسی وثیقه توسط کارشناس رسمی می باشد.
قرار وثیقه ملکی یک جور اخذ تضمین از متهم است که هر گاه قاضی دادگاه به تحقیقات از متهم نیاز داشت وی در دسترس باشد و یا در دادگاه حضور پیدا کند. همچنین یکی از اهداف قرار وثیقه ملکی، جبران خسارت احتمالی به بزه دیده است.
معمولا در قرار وثیقه ملکی، یک مبلغ حداقل برای ارزش کارشناسی ملک در قرار ذکر می شود و قیمت کارشناسی وثیقه ملکی معرفی شده باید از آن بیشتر باشد. بعد از معرفی ملک و سند توسط متهم، قاضی جهت کارشناسی وثیقه ملکی، قرار کارشناسی برای یک کارشناس رسمی دادگستری رشته ساختمان صادر می کند تا کارشناس با توجه به مشخصات ملک و کاربری آن و موقعیت آن نسبت به ارزیابی رسمی قیمت کارشناسی ملک اقدام کند.

آیا متهم می تواند نوع وثیقه را تعیین کند؟

بله. معمولا قاضی دادگاه فقط مبلغ ارزش وثیقه را تعیین می کند و متهم یا وکیل وی می توانند این وثیقه را به صورت مال منقول مثل وجه نقد و سپرده یا ضمانت نامه بانکی به دادگاه تودیع کنند یا به صورت مال غیر منقول مانند سند ملکی و وثیقه ملکی برای کارشناسی توسط کارشناس رسمی به دادگاه معرفی کنند. این امر معمولا توسط قاضی مورد پذیرش قرار می گیرد.
یادآوری می شود این آپارتمان یا زمین یا انواع دیگر ملک معرفی شده باید الزاما توسط کارشناس رسمی ساختمان مورد ارزیابی و قیمت گذاری برای تعیین ارزش کارشناسی ملک قرار گیرد.
آیا وثیقه گذار می تواند بعدا نوع وثیقه را عوض کند؟
بله این کار با نظر قاضی یا بازپرس یا دادیار امکان پذیر است و معمولا هم قضات دادگاه با تغییر سند وثیقه و کارشناسی مجدد وثیقه ملکی جدید موافقت می کنند البته به شرطی که بعد از کارشناسی ملک، قیمت کارشناسی سند جدید از قیمت ارزیابی شده ی ملک قبلی و کارشناسی وثیقه ملکی قبلی کمتر نباشد.
متهم می تواند سند آپارتمان را با سند زمین یا مغازه تجاری و انواع دیگر ملک به عنوان وثیقه جابجا کند.
آیا فرد دیگری نیز می تواند به جای متهم، سند خود را به عنوان وثیقه ملکی معرفی کند؟
بله. معمولا نیز کار به این صورت است که فرد دیگری از آشنایان متهم، ملک دارای سند خود را به عنوان وثیقه ملکی به دادگاه معرفی و درخواست کارشناسی وثیقه و ارزیابی رسمی ملک را برای تعیین قیمت کارشناسی آن ملک می دهند.
Mehdi Shahdad
Official Expert in civil engineering and pricing of properties

لطفا برای حمایت از ما و کمک به دیگران، از طریق آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در زیر، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

عدم حضور شاهد در دادگاه

با عدم حضور شاهد در دادگاه چگونه برخورد می شود؟ به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه کار شما باید قوانین و مقررات را بپذیرید

فهرست