معاینه محل چیست و آیا توسط کارشناس رسمی انجام می شود؟

منوی حقوقی کافه قانون یک موضوع کاملا تخصصی است. امروز می‌خواهیم راجع به معاینه محل و تحقیقات محلی صحبت کنیم. اگر شما هم مثل من اطلاعات چندانی از این عنوان ندارید با ما همراه باشید و گفت‌و‌گوی مفصل ما را با علیرضا موسوی بخوانید.

برای شروع صحبت بگویید کشف حقیقت فقط در دادگاه انجام می‌شود؟

خیر. حقیقت برای دادگاه آنقدر مهم است که گاهی برای کشف آن عده زیادی کیلومترها از شهر بیرون می‌روند و به تحقیق و جست‌و‌جو می‌پردازند.  قطعا کسی که دنبال حقیقت باشد، برایش زحمت هم می‌کشد. حالا اگر قرار باشد کشف این «حقیقت»،  به برقراری عدالت منجر شود، دیگر از هیچ کاری نباید دریغ کرد.

برای قضاوت عادلانه همه حقیقت باید مشخص شود و هر اقدامی صورت پذیرد که یکی از این اقدام‌ها معاینه محل و تحقیقات محلی است.

گروه کارشناس رسمی دادگستری ساتیا - کارشناس آنلاین ارزیابی زمین کارشناسی ملک قیمت گذاری آپارتمان ارزش کارشناسی

معاینه محل

چه زمانی ممکن است قاضی به این نتیجه برسد که درباره موضوعی خاص معاینه محل و تحقیقات محلی نیاز است؟

گاهی ممکن است قاضی در جریان رسیدگی به یک دعوا برای روشن شدن حقایق دستور به معاینه محل بدهد. البته این امکان هم وجود دارد که یکی از طرفین دعوا درخواست چنین کاری را از دادگاه کند. در هر دو حالت، دادگاه قرار معاینه محل را صادر می‌کند. دادگاه موضوع و وقت اجرای این کار را هم به طرف‌های دعوا اعلام می‌کند.

البته برای به دست آوردن اطلاعات، به جز معاینه محل، یک کار دیگر هم ممکن است انجام شود و آن تحقیق محلی است. در واقع، خیلی وقت‌ها طرفین دعوا یا یکی از آنها در جریان رسیدگی، به اطلاعات اهل محل استناد می‌کنند.

در ضمن، اگر محل تحقیقات خارج از حوزه قضایی دادگاه است، دادگاه می‌تواند اجرای تحقیقات را از دادگاه محل ‌درخواست کند، مگر اینکه مبنای رأی دادگاه معاینه یا تحقیقات محلی باشد؛ در این صورت، قرارهای نام‌برده را باید خود قاضی‌ صادرکننده رأی اجرا کند یا گزارش دادگاه مجری قرار مورد وثوق و اعتماد دادگاه باشد.

معاینه را چه کسی و چگونه انجام می‌دهد؟

مسلما کار مهمی مثل معاینه محل را نمی‌توان به دست هرکسی سپرد، چرا که این کار در سرنوشت پرونده اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل، قرار معاینه محل یا تحقیق محلی را یکی از قضات دادگاه یا قاضی تحقیق یا یکی از کارمندان دادگاه که در این زمینه خبره است، اجرا می‌کند. وقت و محل تحقیقات‌ باید از قبل به طرفین اطلاع داده شود.

‌متصدی و مسئول اجرای قرار باید از معاینه محل یا تحقیقات محلی یک صورت‌جلسه تنظیم کند و آن را به امضای مطلعان و طرفین دعوا برساند.

وسایل تحقیقات محلی و معاینه محل چگونه باید فراهم شود؟

معاینه محل و تحقیقات محلی یا با درخواست یکی از طرفین دعوا انجام می‌شود یا با نظر مستقیم دادگاه. در حالت اول، یعنی وقتی که یکی از طرفین دعوا درخواست این کار را بکند، خودش هم باید وسایل اجرای قرار معاینه یا تحقیقات را فراهم کند. در غیر این صورت، درخواست او انجام نمی‌شود و دادگاه بدون این تحقیقات، حکم‌اش را می‌دهد.

در حالت دوم، یعنی وقتی که دادگاه خودش صلاح بداند که این کار باید انجام شود، تهیه وسایل این کار در مرحله بدوی بر عهده خواهان دعواست و در مرحله تجدیدنظر با تجدیدنظرخواه. اگر هم به علت تهیه نشدن وسایل این کار، اجرای قرار معاینه و تحقیقات محلی ممکن نباشد و دادگاه هم نتواند بدون آن رأی صادر کند، دادخواست بدوی ابطال می‌شود. اگر هم دادرسی در مرحله تجدیدنظر باشد، و تجدیدنظر‌خواه وسایل تحقیق را فراهم نکند، درخواست تجدیدنظر او متوقف می‌شود. در این صورت، حکم بدوی اجرا می‌شود.

به نقل از کافه قانون

+989122282044
اینستاگرام:  https://www.instagram.com/karshenas_online/ یا به وسیله ی آیدی اینستاگرام کارشناس آنلاین:    Karshenas_Online

لطفا برای حمایت از ما و کمک به دیگران، از طریق آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در زیر، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه کار شما باید قوانین و مقررات را بپذیرید

فهرست