نظر آقای دکتر سید عباس موسوی یکی از قضات برجسته در رابطه با موضوع تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه تجاری در این قسمت روایت می شود:

تفاوت حق کسب و پیشه و سرقفلی تجاری

با سلام و احترام محضر سروران گرامي ، دوستان كارشناس
باعتقاد بنده در ق ر م و م ٥٦ انچه براي مستاجر شناسايي شده حق كسب و پيشه است و سرقفلي از منظر قانونگذار مسكوت گذاشته شد و هر چند عرف حاكم و نزاكت و سلوك موجود در بازار مقتضي موجوديت و مشروعيت اين حق بود اما مقنن وقت اعتنائي به ان ننمود اما در ق ٧٦ مقنن بنحو كامل حق سرقفلي را پذيرفت البته پيش از اين در ماده واحده مصوب ٦٥ نيز سرقفلي را بشرط پرداخت وجه توسط مستاجر در اغاز رابطه استيجاري و تنظيم رابطه با سند رسمي ، پذيرفته بود.

گروه کارشناس رسمی دادگستری ساتیا - کارشناس آنلاین ارزیابی زمین کارشناسی ملک قیمت گذاری آپارتمان ارزش کارشناسی

بنظر بنده اولا دو حق مذكور از هر حيث مستقل و متمايز از هم است ثانيا اجتماع اين دو ممكن نيست به عبارتي نمي توان براي مستاجر هر دو حق را قائل شد – تحت شمول هر يك از مقررات مختلف استيجاري – و ثالثا در فرض پرداخت وجه در ابتداي رابطه استيجاري كه وصف وديعه را هم ندارد براي مستاجر بر مبناي ق ٥٦ فقط ميتوان حق كسب و پيشه بعلاوه ارزش روز وجه پرداختي در اوان رابطه و در موقع ختم رابطه دو طرف از جمله تخليه به تقاضاي مؤجر و در غير حالت تخلف مسقط ان ، قايل شد . عنوان وجه مزبور سرقفلي نيست.

بطور کلی موضوع سرقفلی و خرید و فروش آن نیاز به این دارد که یک وکیل در کنار شما باشد و بدون وکیل اقدام به هیچ کاری نکنید.

منبع: کانال کارشناسان رسمی

خدمات گروه کارشناس رسمی ما در زمینه سرقفلی و حق کسب و پیشه

ارزیابی سرقفلی و تعیین ارزش سرقفلی تجاری و حق کسب و پیشه توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان و نقشه برداری از گروه کارشناس آنلاین

 گروه کارشناسان رسمی دادگستری ساتیا
جستجوی کارشناس ارزیابمدیریت  گروه: مهندس مهدی شهداد 2282044-0912
کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان

گروه کارشناسی رسمی ساتیا (کارشناس آنلاین) متشکل از کارشناسان رسمی دادگستری مقیم در تهران و سایر استان های کشور برای تسهیل در انجام خدمات کارشناسی برای شما تشکیل شده است. برای داشتن مشاوره ی کارشناسی با ما تماس بگیرید.

 

تلفن: 44231706 (021)

واتس آپ :Whatsapp +989122282044

لطفا برای حمایت از ما و کمک به دیگران، از طریق آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در زیر، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

فهرست