نظر آقای دکتر سید عباس موسوی یکی از قضات برجسته در رابطه با موضوع تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه تجاری در این قسمت روایت می شود:

تفاوت حق کسب و پیشه و سرقفلی تجاری

با سلام و احترام محضر سروران گرامي ، دوستان كارشناس
باعتقاد بنده در ق ر م و م ٥٦ انچه براي مستاجر شناسايي شده حق كسب و پيشه است و سرقفلي از منظر قانونگذار مسكوت گذاشته شد و هر چند عرف حاكم و نزاكت و سلوك موجود در بازار مقتضي موجوديت و مشروعيت اين حق بود اما مقنن وقت اعتنائي به ان ننمود اما در ق ٧٦ مقنن بنحو كامل حق سرقفلي را پذيرفت البته پيش از اين در ماده واحده مصوب ٦٥ نيز سرقفلي را بشرط پرداخت وجه توسط مستاجر در اغاز رابطه استيجاري و تنظيم رابطه با سند رسمي ، پذيرفته بود.

گروه کارشناس رسمی دادگستری ساتیا - کارشناس آنلاین ارزیابی زمین کارشناسی ملک قیمت گذاری آپارتمان ارزش کارشناسی

بنظر بنده اولا دو حق مذكور از هر حيث مستقل و متمايز از هم است ثانيا اجتماع اين دو ممكن نيست به عبارتي نمي توان براي مستاجر هر دو حق را قائل شد – تحت شمول هر يك از مقررات مختلف استيجاري – و ثالثا در فرض پرداخت وجه در ابتداي رابطه استيجاري كه وصف وديعه را هم ندارد براي مستاجر بر مبناي ق ٥٦ فقط ميتوان حق كسب و پيشه بعلاوه ارزش روز وجه پرداختي در اوان رابطه و در موقع ختم رابطه دو طرف از جمله تخليه به تقاضاي مؤجر و در غير حالت تخلف مسقط ان ، قايل شد . عنوان وجه مزبور سرقفلي نيست.

بطور کلی موضوع سرقفلی و خرید و فروش آن نیاز به این دارد که یک وکیل در کنار شما باشد و بدون وکیل اقدام به هیچ کاری نکنید.

منبع: کانال کارشناسان رسمی

خدمات گروه کارشناس رسمی ما در زمینه سرقفلی و حق کسب و پیشه

ارزیابی سرقفلی و تعیین ارزش سرقفلی تجاری و حق کسب و پیشه توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان و نقشه برداری از گروه کارشناس آنلاین

 گروه کارشناسان رسمی دادگستری ساتیا
جستجوی کارشناس ارزیابمدیریت  گروه: مهندس مهدی شهداد 2282044-0912
کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان

گروه کارشناسی رسمی ساتیا (کارشناس آنلاین) متشکل از کارشناسان رسمی دادگستری مقیم در تهران و سایر استان های کشور برای تسهیل در انجام خدمات کارشناسی برای شما تشکیل شده است. برای داشتن مشاوره ی کارشناسی با ما تماس بگیرید.

 

تلفن: 44231706 (021)

واتس آپ :Whatsapp +989122282044

لطفا برای حمایت از ما و کمک به دیگران، از طریق آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در زیر، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

اشتباهات رایج معاملات ملک

مطالعات  روند حاکم برمعاملات مسکن حاکی از آن است که اصولا برخی از طرفین معاملات مسکن ازترفندهایی بهره می گیرند…
فهرست