تغییر نما، کارشناسی نصب پنجره در بالکن آپارتمان

نصب پنجره در بالکن آپارتمان همیشه یکی از مواردی است که مورد اختلاف بین مالکان واحد های آپارتمانی بوده و گاه منجر به کدورت و اختلاف نظر و حتی مراجعه به دادگستری و شورای حل اختلاف می شود. اما ببینیم قانون در  این مورد چه می گوید و نظرات مختلف قضات و کارشناسان رسمی دادگستری در این مورد چیست.

قانون تملک آپارتمان ها در مورد نصب پنجره چه می گوید

در قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی آن، هر گونه تغییر در نمای ساختمان را بطور کلی ممنوع و موکول به توافق و رضایت همه ی مالکین مجتمع و ساختمان نموده است.

در ادامه ماده 9 قانون تملک آپارتمانها را مرور می کنیم:

ماده 9 – هر یک از مالكین می تواند با رعایت مقررات این قانون و سایر مقررات ساختمانی عملیاتی را كه برای استفاده بهتری از قسمت اختصاصی خود مفید می داند انجام دهد هیچیک از مالكین حق ندارند بدون موافقت اكثریت سایر مالكین تغییراتی در محل یا شكل در یا سردر یا نمای خارجی در قسمت اختصاصی خود كه در مریی و منظر باشد بدهند.

 

همانطور که دیده می شود این قانون، تغییر در نمای خارجی ساختمان را ممنوع نموده اما باید دید نظر قضات و کارشناسان در این مورد چیست.

نصب پنجره در بالکن ساختمان نظر کارشناسی رسمی

روال قضایی پیگیری تغییر نما در دادگستری

در صورتی که بین مالکان ساختمان در مورد نصب پنجره در نمای ساختمان اختلاف نظر باشد و یکی از همسایه ها مبادرت به این کار نماید ، مالکان دیگر می توانند با مراجعه به شورای حل اختلاف منطقه و یا دادگستری و با تقدیم دادخواست، تقاضای برگشت به حالت اول برای نما را بدهند.

اما در این مرحله، قاضی شعبه نمی تواند راسا تصمیم به نفع خواهان یا خوانده ی پرونده بگیرید و رای صادر نماید و نیاز به نظر کارشناس رسمی ساختمان در این مورد دارد.

به عبارت دیگر، معمولا یک قرار کارشناسی برای کارشناس صادر می شود که طی آن دادگاه از کارشناس رسمی می خواهد روشن کند که آیا تغییر نما صورت گرفته یا نه.

در صورتی که نظر کارشناس مبنی بر تغییر نمای ساختمان باشد، قاضی حکم به برگشت به حالت اول برای نمای ساختمان می دهد.

کارشناسان دادگستری در مورد تغییر نما توافق ندارند

بله از آنجا که این مورد مانند برخی موارد دیگر مثل چگونگی تقسیم شارژ آپارتمان در قانون به صراحت روشن نشده، بین دو کارشناس رسمی ، تفاوت نظر وجود دارد.

در برخی موارد دیده می شود که کارشناسان حتی نصب کولر در نما یا ساخت گلدان فلزی در بالکن را تغییر در نما محسوب می کنند و در برخی موارد نه.

نصب پنجره در بالکن از مواردیست که در بیشتر اوقات توسط کارشناسان رسمی دادگستری به عنوان تغییر نمای خارجی ساختمان تشخیص داده شده و به دادگاه طی گزارش کارشناسی ارائه می شود.

نمونه رای دادگاه در مورد نصب پنجره در نمای خارجی

در این بخش یک نمونه از رای یکی از دادگاه های ایران(دادگاه تجدید نظر استان تهران)  را می آوریم که در آن، قاضی محترم رای به این داده که نصب پنجره در نمای خارجی، تغییر نما محسوب می شود.

کارشناسی تغییر نما و نصب پنجره در بالکن

گروه کارشناس رسمی دادگستری ساتیا (کارشناس آنلاین) متشکل از کارشناسان رسمی در تهران و سایر استان های کشور

لطفا برای حمایت از ما و کمک به دیگران، از طریق آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در زیر، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

مشاع بودن پاسیو آپارتمان

مشاع بودن پاسیو آپارتمان همواره مورد مناقضه ساکنین مجتمع آپارتمانی است. چنانچه پاسیو در محدوده سند مالکیت اختصاصی واحد نبوده…

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

آیا کولر در نما گذاشنه بشه مشکل در نما برای همسایه داره
سلام

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه کار شما باید قوانین و مقررات را بپذیرید

فهرست