تطبیق موقعیت ملک با سند مالکیت یا جانمایی ملک تهران

تطبیق موقعیت ملک با سند مالکیت ثبتی یا جانمایی ملک در طبیعت چگونه است و یک کارشناس رسمی نقشه برداری یا کارشناس رسمی ساختمان و یا کارشناس رسمی امور ثبتی چگونه موقعیت ملک و یا به عبارت دیگر مختصات ملک را از روی سند مالکیت ثبتی پیدا می کند و یا موقعیت برداشت شده ی ملک با جی پی اس (GPS) را با سند مالکیت آن تطبیق می دهد؟.

برای نقشه برداری و نقشه یو تی ام utm در تهران می توانید با دفتر کارشناس آنلاین تماس بگیرید. همکاران مهندس نقشه بردار دفتر می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. تلفن 44231706(021)

موقعیت اسناد مالکیت قدیمی

اولا باید بدانیم که اسناد مالکیت دفترچه ای قدیمی دارای مختصات و نشانه ای از موقعیت دقیق ملک در خود نیستند و بنابراین روش توضیح داده شده در این قسمت تنها برای اسناد مالکیت تک برگ املاک مصداق دارد.

این یکی از مشکلات اساسی دفترچه سند های مالکیت منگوله دار قدیمی بود که در هنگام تعریف سند های تک برگ رفع شد.

در ادامه نحوه یافتن موقعیت جانمایی زمین یا آپارتمان با استفاده از سند تک برگ توضیح داده می شود.

یافتن موقعیت ملک در سند تک برگ

1- خوشبختانه با اصلاح سیستم صدور اسناد مالکیت در اداره ثبت اسناد و درج مختصات محل قرار گیری ملک در ذیل سند، کار تطبیق موقعیت ملک با سند مالکیت برای کارشناس رسمی دادگستری ساده شده است. در زیر صفحه اول از سند مالکیت تک برگ، جمله ی شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات (جام) درج شده و در جلوی آن یک عدد هفده رقمی وجود دارد.

سند مالکیت تک برگ و سند دفترچه ای قدیمی

برای پیدا کردن هر نقطه روی کره ی زمین به دو مختصات x و y آن نیاز داریم. شش رقم اول سمت چپ عدد شناسه ی ملی همان x و هفت رقم بعدی همان y نقطه ی تقریبی محل ملک می باشند.

2- حال شما مختصات x و y آن نقطه را دارید و تنها نیاز به یک نرم افزار یا سایت جهت یافتن آن نقطه روی نقشه ی ایران هستید. برای این کار  نرم افزار های زیادی وجود دارد و همچنین سایت های اینترنتی که برخی از آنها مستقیما با این دو عدد، موقعیت ملک را نشان می دهند وبرخی از آنها دارای امکان تبدیل این دو عدد به طول و عرض جغرافیایی هستند که پس از آن می توان از گوگل مپ برای یافتن آن نقطه روی نقشه استفاده کرد.

  کمیسیون ماده صد شهرداری چیست؟
سایت مناسب برای جانمایی موقعیت ملک

یکی از راحت ترین سایتها که هم جامع بوده و هم استفاده از آن به صورت آنلاین و ساده است سایت جئو پلنر به نشانی زیر می باشد:

www.GeoPlaner.com

با وارد شدن به این سایت و وارد کردن دو مختصات ایکس و ایگرگ در سلول های بالا سمت چپ سایت در قسمت UTM و انتخاب نیمکره شمالی (N) در بالا و انتخاب عدد 39 درسلول سمت چپ می توانید کلید اینتر را فشرده و با زوم کردن روی نقشه، موقعیت صحیح و دقیق این مختصات را در نقشه ببینید.

همچنین با فشردن اینتر، این سایت بطور خودکار، این مختصات را به طول و عرض جغرافیایی نیز تبدیل می کند.

استفاده از دستگاه جی پی اس GPS

3- کارشناسان رسمی دادگستری می توانند هنگام ارزیابی، با استفاده از دستگاه GPS موقعیت ملک و مختصات یو تی ام آن را برداشت کرده و سپس به تطبیق محل آن با واقعیت بپردازند.

موبایل های هوشمندی که هم اکنون در دسترس مردم کشور عزیزمان ایران هستند دارای جی پی اس بوده و دقت آن نیز تقریبا همانند دستگاه های gps دستی بوده و برای یافتن موقعیت ملک مناسب هستند.

به یاد داشته باشید که استفاده از موبایل و یا دستگاه های جی پی اس دستی برای مساحی زمین ها و یا تهیه کروکی صحیح نیست و آنها دارای دقت کافی برای اندازه گیری مساحت زمین نیستند.

اما برای جانمایی ملک و تطبیق موقعیت ملک با سند در طبیعت می توان با دقت مناسب از موبایل های هوشمند جدید و یا دستگاه های جی پی است دستی استفاده کرد.

تغییر شکل  و فرمت سند های تک برگ

سند های تک برگ در چند ماه گذشته با فرمت جدیدی از طرف اداره ثبت اسناد و املاک ارائه می شوند و در این فرمت، در بالای سند های تک برگ، مشخصات صاحب سند و میزان مالکیت آن (شش دانگ یا کمتر) ذکر شده و این سند ها همانند سندهای قطعی و یا بنچاق های دفترخانه های اسناد رسمی برای معاملات ملکی، دارای شناسه یکتا هستند.

  گروه کارشناس رسمی دادگستری کارشناس آنلاین

در ادامه یک نمونه از این اسناد جدید را برای نمونه می آوریم:

سند تک برگ با فرمت جدید با شناسه یکتا

یاد آوری می شود که در این فرمت جدید نیز ، همچنان کد جانمایی ملک یا همان شناسه ملی جغرافیایی ملک در گوشه سمت راست و پایین سند نوشته شده است.

برخی اصطلاحات در اسناد ثبتی وجود دارد که از جمله آنها می توان به کلمه طلق اشاره کرد که برای آشنایی با معنی آنها می توانید صفحه معنی عرصه و اعیان را در سایت کارشناس آنلاین ببینید.

برای مشورت در زمینه امور کارشناسی رسمی دادگستری امور ثبتی و راه و ساختمان و نقشه برداری با ما تماس بگیرید.

گروه کارشناسان رسمی دادگستری ساتیا (کارشناس آنلاین)
جستجوی کارشناس ارزیاب رسمی دادگستریمدیریت  گروه: مهندس مهدی شهداد 44231706-(021)
کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان

گروه کارشناسی رسمی ساتیا (کارشناس آنلاین) متشکل از کارشناسان رسمی دادگستری مقیم در تهران و سایر استان های کشور برای تسهیل در انجام خدمات کارشناسی برای شما تشکیل شده است. برای داشتن مشاوره ی ما با ما تماس بگیرید

لطفا برای حمایت از ما و کمک به دیگران، از طریق آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در زیر، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

عدم حضور شاهد در دادگاه

با عدم حضور شاهد در دادگاه چگونه برخورد می شود؟ به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از…

حکم تخلیه مغازه تجاری

به گزارش پایگاه آموزشی مهداد به نقل از خبرگزاری میزان، یکی از دعاوی رایج میان موجر و مستاجر، عدم تخلیه…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه کار شما باید قوانین و مقررات را بپذیرید

فهرست